SZERETETOTTHON ERDŐBÉNYÉN

LVI. évfolyam 2. szám / Zempléni Egyházmegye


Azt a feladatot kaptam, hogy mutassam be az Erdőbényie Református Szeretetotthont. Nehéz pár mondatban leírni, hogy milyen is az életünk, hiszen az annyira gazdag és változatos, hogy valójában csak nagyon vázlatosan tudom ismertetni.



Otthonunk a 18. században épült Szirmai-kastély. Néhány tulajdonosváltás után nagytiszteletű Danyi József vásárolta meg az épületet. A kor gazdasági nehézségei, illetve a világháborúban árván maradt gyermekek sorsa iránti aggódás vezette őt és feleségét arra a döntésre, hogy fiú árvaházat kezdtek működtetni benne. Még a mai napig is visszajárnak azok a ma már idős emberek, akik akkor gyermekként itt laktak, mert szeretnék megnézni a helyet, ahol éltek, megmutatni az unokáknak, emlékezni a régi időkre. Nem csak a nehézségekre, hanem sokkal inkább arra a szeretetre és gondoskodásra, amit kaptak.


Mivel a házaspárnak nem volt saját gyermeke, idősebb korukra úgy döntöttek, hogy az a munka, amire az életüket szentelték, folytatódjék tovább. Ezért ajándékozták az épületet az egyháznak azzal a kikötéssel, hogy a rászorulókon való segítés ne szűnjön meg. Ennek a feladatnak tett eleget a fenntartó akkor, amikor idős nők ellátását vállalta magára ezen az épületen belül.


Jelenleg is ez a munka folyik. Sok minden változik ebben a világban, de úgy gondolom, a diakóniai munka azt jelenti, hogy egyházunknak, gyülekezeteinknek megvan az a felelőssége, hogy gondoskodjon rászoruló gyülekezeti tagjairól, időseiről, akár intézményi keretek között is.


Ebben a szellemben vállalta magára nagytiszteletű Danyi József az árván maradt gyermekek gondozását, és ebben az Isten és egymás iránti szeretetben és egymás terheinek hordozásában kell nekünk is felvállalnunk a diakóniai munkát.


Egyre nagyobb az igény erre a gondoskodásra. Az ország egész területéről fogadunk jelentkezőket. Jelenleg 26 férőhelyre 18 jelentkező vár elhelyezésre. Az elhelyezés indokaként gyakran egészségügyi okok szerepelnek, de egyre többen mondják azt, hogy félnek a magánytól, az egyedülléttől, s szeretnék testvéri közösségben leélni hátralevő éveiket. Sajnos az épület adottságai miatt a már említett 26 lakó ellátását tudjuk csak biztosítani. Bővítésre épületen belül nincs lehetőség, ezt csak egy különálló épülettel tehetnénk meg.


A bekerüléshez szükséges egy a jelentkező által írt kérelem és egy lelkészi ajánlás. A kérelem tartalmazza a személyi adatokat és a kérelem indoklását, a lelkészi ajánlás pedig a szociális rászorultságról és a felvételi javaslatról szól. Mindig kérjük a leendő lakókat és a hozzátartozókat, hogy jöjjenek el és nézzék meg az otthont még a kérelem beadása előtt, mert nem mindegy, hogy a hátralevő évek milyen körülmények között és milyen légkörben telnek el. Ilyenkor megtekintjük az épületet, elbeszélgetünk a házirendről. Ez azért is fontos, mert a jelentkezőnek is el kell tudnia dönteni ezeknek az ismereteknek fényében, hogy ilyen jellegű közösségben kíván-e élni a továbbiakban, és az intézményvezetőnek is döntenie kell, hogy a leendő lakónak ilyen típusú ellátásra van-e szüksége.


Ha valaki felvételt nyer, vele az intézmény vezetője megállapodást köt, amely 3 hónap próbaidőre szól. Ha a próbaidő letelte után a lakó úgy dönt, hogy marad, akkor válik az otthon végleges lakójává. Az általános tapasztalat azt mutatja, hogy ha valaki a kérelmet beadta, már tulajdonképpen eldöntötte, hogy itt szeretne élni.


Természetesen nekünk is vannak gondjaink és örömeink egyaránt. De ha Istentől kérjük az erőt és a bölcsességet munkálkodásainkhoz, mindennapi életünkhöz, hiszem, hogy Isten megadja hozzá a szükséges erőt, és nem feledkezik meg az övéiről.


Csikó Katalin
intézményvezető lelkipásztor


Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább