Elkészült a torony

LX. évfolyam 1. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

A kis dél-borsodi falu, Gelej fölé sötét fellegek közeledtek 2004 novemberének 19-ik napján. Az orkánerejű szél néhány perc alatt végigsöpört a falu középső részén, s nem hagyott maga után mást, csak derékban meghasadt vagy éppen tövestől kicsavart, évtizedes fákat, leszaggatott tetőket, kerítéseket, és a megsérült toronysüveget, mellette a letépett kakas- és csillagdísszel.

A torony felmérése, valamint a beható szakvélemények elkészülte után kiderült, hogy a baj sokkal nagyobb, mint azt eleinte gondoltuk. A süveg császárfa körüli csavarodása eddig is látható volt, de a szélvész után jelentős mértékben dőlni kezdett a hajórész felé; ennek oka a korábban ki nem cserélt faanyag nagymértékű károsodása, a csapolások meglazulása volt. Joggal félhettünk attól, hogy a történelem megismétli önmagát; 1828-ban ugyanis, a hét évvel korábban felszentelt templom süvegét egy szélvész szakította le. A Geleji Református Egyházközségre a megpróbáltatás időszaka következett.


A megpróbáltatásé, hiszen a süveg újjáépítéséhez szükséges több millió forinttal a katasztrófa idején nem rendelkezett az Egyházközség, de ennél is nagyobb próbatételnek tűnt, hogy olyan rendkívül nehéz időszakban kellett összefogva előteremteni a szükséges anyagi fedezetet, amikor a köztudatot a várható megszorítások, iskolabezárások híre irányította és uralta. További nehézséget jelentett, hogy a káreset idején nem volt biztosítva a templom, Csomós József püspök közbenjárásával azonban sikerült elérni, hogy a biztosító méltányossági alapon támogassa az újjáépítést. Nagy segítséget jelentett a Borsod-Gömöri Egyházmegye esperesének, Gazda Istvánnak a segítsége is, aki ugyancsak támogatta a beruházást. Az így összegyűlt pénz azonban még mindig kevésnek bizonyult, így adományok gyűjtésébe kezdett az Egyházközség. 2006 őszére a közös munka meghozta gyümölcsét, és végre megkezdődhetett a süveg újjáépítése.


A végzetes mezőkeresztesi csata (1596) után csak 235 esztendő múlva, 1731-ben váltak újra lakottá a korábban csak pusztaként emlegetett geleji birtokok. Ekkor 18 nemesi származású családot a korábbi nádori adományozás folytán iktattak be régi földterületébe. Ezek a családok építették fel Gelej első templomát Varsányi József lelkipásztor vezetésével 1739-ben. Erről a templomról nem sok információnk van, feltételezhető viszont, hogy vályogból épült, és fatorony is tartozott hozzá.


A meglehetősen gyors népességnövekedés új, tágasabb templomot igényelt, ezért 1794-ben tornyot, 1813-ra pedig új templomot építettek. A különböző kisebb felújítások mellett is életveszélyessé váló régi templomot 1893-ban kezdték teljesen újjáépíteni, ekkor nyerte el végleges, mai formáját. A XIX. század elején emelt templom egyetlen megmaradt emléke a két oldalbejárat körüli kőpárkány, melynek egyikébe az 1807-es évszámot is belevésték.


Az 1893. október 15-ére elkészült régi torony süvegét 2006. október 3-án kezdték lebontani, a tavaszias időjárásnak köszönhetően pedig 2007 februárjára elkészült a hatalmas méretű toronycsúcs, melyet február 2-án emeltek helyére.


Ugyancsak a templom felmérésekor derült ki, hogy a hajórész tetőszerkezetének faanyaga is olyan nagymértékben károsodott, hogy az elkövetkezendő néhány évben ennek újjáépítéséhez is hozzá kell kezdeni.


 


Erőss Gábor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább