H. Richard Niebuhr, Krisztus és kultúra
LX. évfolyam 1. szám / Ajánló(Harmat-SRTA, 2006. 300 oldal 142 x 197 mm. Bolti ár: 2700 Ft)
Több mint ötven év eltelt azóta, hogy Niebuhr könyve először megjelent. Angol nyelvterületen sokak által olvasott és sokat idézett könyv: a keresztyén hit társadalomra gyakorolt hatását megérteni akaró teológusok, lelkipásztorok, egyetemi hallgatók nemzedékei veszik kezükbe.
Ebben a globalizált korszakban, amikor a vallás a hétköznapi beszélgetésekben és politikai szinten is jelen van, ez a könyv emlékeztethet arra, hogy vallás és kultúra kapcsolata nem kizárólag csupán partneri, hanem lehet paradox, vagy olykor egymást kölcsönösen támogató, míg máskor értékes feszültségektől sem mentes viszony. Niebuhr - nagyon körültekintően - elénk tárja hit és kultúra egymáshoz való különböző viszonyának erősségeit és gyengéit is. Nem várhatjuk el tőle, hogy minden kérdésünkre választ adjon, mint ahogy azt sem, hogy közvetlenül érintse korunk összes problémáját. Annyi minden megváltozott az elmúlt évtizedek alatt: akár ha egy új világrend keresésére, a keresztyén világ egyes területein és az iszlám világban megjelenő „fundamentalista politikára", a génkutatás etikai kérdéseire vagy a globális felmelegedésre gondolunk. Mindenhol új, megoldásra váró feladatokkal találjuk magunkat szembe. Niebuhr közvetlenül a II. világháború után, nem sokkal a hidegháborús helyzet kialakulása előtt írta ezt a művét. Évtizedeken keresztül a világ nagyobb területeit ateista tanítások és elnyomó kormányzati rendszerek irányították. 1989-ben sok minden megváltozott. Sok minden történt Niebuhr kora óta, a könyv mégis felnyithatja azok szemét, akik egyszerre akarják olvasni a Szentírást, és részt kívánnak venni korunk aktuális dolgaiban. Niebuhr bemutatja, hogyan válik nagy valószínűséggel minden ideológia egyoldalúvá, és hogyan válhat minden „kultúrteológia" ideológiává. Emlékeztet ugyanakkor a hit társadalomformáló erejére, és arra az életen át tartó elhívásunkra, hogy Istent és a felebarátot szolgáljuk a társadalom és a kultúra megannyi területén. Ennek a klasszikusnak számító keresztyén társadalometikai írásnak ma is ott kellene lennie a teológus és szociológus hallgatók kötelező olvasmányai között. Éppen ezért tölt el bennünket nagy örömmel, hogy most magyar nyelven is megjelenhet.
Frank Sawyer (részlet az előszóból)
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10
Január 1.
"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "
(5 Móz, 9:4)
(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)
– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása.
Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés
Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe?
2018. január 1. hétfő
Fogadalom
„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)
Assisi Ferenc: Újévi imádság
Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.
Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.