H. Richard Niebuhr, Krisztus és kultúra

LX. évfolyam 1. szám / Ajánló


(Harmat-SRTA, 2006. 300 oldal 142 x 197 mm. Bolti ár: 2700 Ft)



Több mint ötven év eltelt azóta, hogy Niebuhr könyve először megjelent. Angol nyelvterületen sokak által olvasott és sokat idézett könyv: a keresztyén hit társadalomra gyakorolt hatását megérteni akaró teológusok, lelkipásztorok, egyetemi hallgatók nemzedékei veszik kezükbe.

Ebben a globalizált korszakban, amikor a vallás a hétköznapi beszélgetésekben és politikai szinten is jelen van, ez a könyv emlékeztethet arra, hogy vallás és kultúra kapcsolata nem kizárólag csupán partneri, hanem lehet paradox, vagy olykor egymást kölcsönösen támogató, míg máskor értékes feszültségektől sem mentes viszony. Niebuhr - nagyon körültekintően - elénk tárja hit és kultúra egymáshoz való különböző viszonyának erősségeit és gyengéit is. Nem várhatjuk el tőle, hogy minden kérdésünkre választ adjon, mint ahogy azt sem, hogy közvetlenül érintse korunk összes problémáját. Annyi minden megváltozott az elmúlt évtizedek alatt: akár ha egy új világrend keresésére, a keresztyén világ egyes területein és az iszlám világban megjelenő „fundamentalista politikára", a génkutatás etikai kérdéseire vagy a globális felmelegedésre gondolunk. Mindenhol új, megoldásra váró feladatokkal találjuk magunkat szembe. Niebuhr közvetlenül a II. világháború után, nem sokkal a hidegháborús helyzet kialakulása előtt írta ezt a művét. Évtizedeken keresztül a világ nagyobb területeit ateista tanítások és elnyomó kormányzati rendszerek irányították. 1989-ben sok minden megváltozott. Sok minden történt Niebuhr kora óta, a könyv mégis felnyithatja azok szemét, akik egyszerre akarják olvasni a Szentírást, és részt kívánnak venni korunk aktuális dolgaiban. Niebuhr bemutatja, hogyan válik nagy valószínűséggel minden ideológia egyoldalúvá, és hogyan válhat minden „kultúrteológia" ideológiává. Emlékeztet ugyanakkor a hit társadalomformáló erejére, és arra az életen át tartó elhívásunkra, hogy Istent és a felebarátot szolgáljuk a társadalom és a kultúra megannyi területén. Ennek a klasszikusnak számító keresztyén társadalometikai írásnak ma is ott kellene lennie a teológus és szociológus hallgatók kötelező olvasmányai között. Éppen ezért tölt el bennünket nagy örömmel, hogy most magyar nyelven is megjelenhet.

Frank Sawyer (részlet az előszóból)

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább