A Magyar Református Presbiteri Szövetség Dél-borsodi Területi Szervezetének konferenciája

LX. évfolyam 2. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

A Dél-Borsodi Területi szervezet a legfiatalabb a Magyar Református Presbiteri Szövetség tagszervezetei között, hiszen hivatalosan csak a múlt év őszén alakult meg. Ezt megelőzően is voltak már kísérletek arra, hogy a nagy Borsod-Gömöri egyházmegyén belül több szervezet alakuljon. Így pl. a korábbi miskolci presbiteri konferenciákon vetődött fel egy Miskolci Területi Szervezet létrehozása, ez azonban elsősorban bürokratikus okok miatt meghiúsult.

Hálát adunk Istennek azért, hogy a dél-borsodi térségben is adott olyan buzgó lelkű testvéreket (lelkészeket és presbitereket egyaránt), akik a maguk gyülekezetében munkálkodtak az új szervezet létrehozásán. Ezáltal válhatott motorjává - egyebek között - Diósgyőr, Mezőcsát, Tiszakeszi az együttes munkának.


A presbiterképzést nagyon fontosnak tartjuk, ezért erre az évre négy alkalomból álló sorozatot terveztünk különböző helyszínekre. Az egymásra épülő tervezett témák:


A presbiter helye a


- gyülekezetben,


- gyermek és ifjúsági munkában,


- családban,


- diakóniában, lelkigondozásban.


Egy-egy témára mindig más, az adott területen elismert előadót kérünk fel. Minden konferenciának a tanító előadás mellett része lesz az evangelizáció és a bizonyságtétel is.


A Miskolc-Diósgyőri gyülekezetben 2007. március 4-én került sor az első konferenciára. A templomot megtöltő mintegy 250 dél-borsodi presbitert először dr. Fodor Bertalan, a dél-borsodi területi szervezet elnöke, majd - házigazdaként - Péter András lelkipásztor és Almási Gyula gondnok köszöntötte. A konferenciát Csomós József a Tiszáninneni Egyházkerület püspöke nyitotta meg. A csipetnyi kovász - ami, akár három mérce lisztet is megkeleszt - példáján arról szólt, hogy presbiteri szövetségünk is ilyen kovász kell, hogy legyen. Az eredmény nem a sok liszten, hanem a csipetnyi kovászon múlik.


Sípos Alpár Szabolcs Budapest-Nagyvárad téri lelkész „A presbiter helye a gyülekezetben" címmel tartott nagyon építő és érdekes előadást. A gyülekezetépítés fogalmából kiindulva arról szólt, hogy a gyülekezetet Isten építi, nekünk az Ő eszközeivé és munkatársaivá kell válnunk. Ehhez mindenek előtt látás, biblikus gondolkozás és ismeret szükséges. Istennel való kapcsolatunk legfőbb formája az imádság. A presbitérium ezért nem ügyintéző testület, hanem imádkozó közösség. Imádkozás nélkül elkerülhetetlenek a meddő viták, versengések, sértődések. Fontos a személyes kapcsolatok kiépítése, fenntartása, a pásztorolás. Ez nemcsak a lelkészre, hanem a presbiterre is igaz, ezért (is) kell a presbiternek rendszeresen részt venni a gyülekezeti alkalmakon. Végül a vezetésről szólt, ami elsősorban azt jelenti, hogy a presbiter járjon elől a hitben, személyes életében, családjában, munkájában is példa legyen. Mindennek a feltétele: hogy a presbiter evangéliumot értő és evangéliumból élő ember legyen!


Az előadás után a gyülekezet átsétált a közeli Diósgyőri Református Általános Iskolába, ahol 14 csoportra oszolva, egy-egy vezető irányításával ismerkedtünk egymással és mondtuk el a gyülekezetépítéssel, illetve az előadásban hallottakkal kapcsolatos gondolatainkat.


Az évi négy konferenciát egy kb. 20 fős segítő csapat szervezi, amely elsősorban a csoportvezetőkből áll.. Elengedhetetlenül fontosnak tartjuk ezeket az előkészítő alkalmakat, amelyekre az adott konferencia előtti héten kerül sor. Ezeken az Ige körüli együttléttel és komoly imaközösséggel - imaharccal készülünk az összejövetelre. A konferenciát követő héten hálát adva szintén együtt vagyunk, ahol a tapasztalatainkat is megosztjuk egymással. Ezen az alkalmon is láttuk, hogy milyen nagy és színes az a csokor, ami az egyes megnyilvánulásokból összeállítható.


Többségében voltak azok a testvérek, akik megérezték, hogy a presbiter felelőssége a gyülekezet lelki építésében sem kisebb, mint a tárgyi, anyagi építkezésben.


Voltak, persze olyanok is, akik szerint a lelki építés a lelkész dolga, a presbiteré ebben vonatkozásban a példaadás. Mások rámutattak arra is, hogy könnyű ott a lelkész szolgálata, ahol imádkozó hátterű presbiteri közösség áll mögötte. Sokakban megnyilvánult az elmondás vágya: „...mi így csináljuk, nálatok hogy van ez...?" Voltak, akik a gondjaikról szóltak (anyagiak, közömbösség, hiányos ismeretek, laza kapcsolat), mások inkább az örömöket mondták el (jól működő kis közösségek, a fiatalok jelenléte, áldott testvérgyülekezeti kapcsolatok stb.). Úgy gondolom, mindnyájan azzal az érzéssel a szívünkben tértünk vissza a templomba, hogy jó volt együttlennünk és szeretnénk újra találkozni, beszélgetni.


A templomban folytatódott a konferencia, ahol először Király István, a tiszakeszi gyülekezet gondnoka tett bizonyságot és beszélt az 1Sám 30,24 alapján (...amekkora annak a része, aki elment a harcba, akkora legyen annak a része is, aki a fölszerelésnél maradt. Egyforma részt kapjanak!) arról, hogy nem mindenki frontharcos az Isten seregében, meg kell becsülnünk a látszólag kis szolgálatokat is.


Az evangelizációs istentiszteleten D. Szabó Dániel a Magyar Református Presbiteri Szövetség Elnöke Zákeus története alapján szólt arról a nagyszerű alkalomról, amikor Jézus bevonul az életünkbe. Jézus nem vádolt, Zákeusban a kegyelem kezdett el dolgozni. A Római levél 8. része alapján szólt Isten irántunk tanúsított nagy kegyelméről, aminek létét és működését oly sokszor megtapasztalta már a világ sok részében.


A templomi együttlétet Szentpéteriné Máday Zsuzsa énekszolgálata és a diósgyőri gyülekezet fiataljainak kis hangszeres koncertje színesítette.


A konferencia a gyülekezeti házban szeretetvendégséggel ért véget.


Benke László


Miskolc

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább