Filmajánló - 300 - Készülj a dicsőségre!

LX. évfolyam 2. szám / Ajánló

Filmszeretők körében hatalmas vitát váltott ki a 300 című film. Sokan már a film létezésének jogát is vitatják: lehet-e, kell-e történelmileg nem hiteles filmet forgatni egy közismert történelmi eseményről? (A film a thermopülai csatát mutatja be sajátos szemszögből.)

A film készítői, Zack Snyder (rendező) és Frank Miller (társrendező producer, valamint a film alapjául szolgáló képregény rajzoló írója) már a film forgatásának legelső fázisában közölték: ez nem történelmi film, hanem egy képregény filmesített változata lesz.


Az átültetés sikerült, a filmben rengeteg olyan jelenet van, ahol az ember nem is az eseményt nézi, hanem csak gyönyörködik a látványban. A profizmusban, ahogy a rendező és az operatőr játszik a fényekkel, a színekkel, néha teljesen az az érzése a nézőnek, hogy ez bizony egy képregény! Fantasztikus a film vágása, a lassítások, majd a hírtelen gyorsított események, a színészek játéka, akik elhitetik az emberrel, hogy „ez Spárta".


Szerintem lehet és kell is filmet forgatni úgy, hogy egy kicsit játszunk a képzelettel, és az alkotói szabadsággal élve úgy ábrázoljuk a dolgokat, ahogy azt elképzeltük. Hiszen melyik fiút ne ragadta volna el a képzelet, amikor először hallott Leonidaszról és az ő bátor 300 harcosáról, arról, ahogy szembenéztek az akkori világ legnagyobb seregével. Vagy vegyük csak a spártaiakat, akik több száz éven keresztül csak a harcmodorukra és a harcra figyeltek. Egy társadalom, ami a becsületre, az erőre és a bátorságra épült! Hányan képzelték magukat bátor görög harcosoknak, akik nem saját magukat, hanem a társaikat védték pajzsaikkal „combtól vállig" és bármikor szemébe nevettek a halálnak!


Ez az, amiben a film maradandót alkotott. Olyannak ábrázolja a spártaiakat, amilyennek látni szeretnénk őket. Legyőzhetetlen harcosoknak, mindhalálig hű bajtársaknak, parancsra engedelmeskedő, mégis fékevesztett fenevadaknak. Végre látunk igazi falanxot, látjuk, milyen, amikor egyszerre mozdul 250-300 ember. A néző észre sem veszi, és már magával is ragadta a hangulat, ahogy „kevesen küzdenek sokak ellen". Azt hiszem, szükség van ilyen filmekre, amik ha történelmileg nem is hűek, de valami olyasmit mutatnak, amiből sajnos manapság egyre kevesebbet látunk: önfeláldozást, hazaszeretetet, kötelességteljesítést, bátorságot és kitartást!


A vita másik forrása az volt, hogy egy ilyen „hazafias" témájú filmnek biztos más mondanivalója van most, mikor Amerika a volt perzsa birodalom „leszármazottaival" civakodik. Minden félreértés elkerülése végett megjegyezném, hogy az eredeti Frank Miller képregény 1998-ban készült, és akik megnézték a filmet, talán vessenek egy pillantást az eredeti képregényre és rájönnek, hogy aktualizálni mindent lehet, csak van, amit nem érdemes!


A filmet szigorúan felnőtteknek készítették. Hősies mese azoknak, akik annak idején történelem órán beleszerettek a spártaiakba.


*subjektív*

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább