Hősök hete Jósvafőn!

LX. évfolyam 3. szám / Abaúji Egyházmegye

A fiatalkor nyarai bizony hamar tovatűnnek. Ködös távolból, hitetlenkedő tekintettel vizsgálgatják egymást a patinássá vált évek és a felnőtté cseperedett következő nemzedék. Később értik csak meg a múló évek logikáját: részese voltál valaminek, csak kérdés, hogy te tudomásul vetted-e ezt. Az iskolapadok gyanúsan kicsinek tűnnek, pedig úgy érzed, lenne még mit tanulnod...

Az ákombákomok, szabályok és kivételek, kötelező olvasmányok világának édeskés íze ül a szád sarkára. A padlás sötét zugaiban porosan meglapuló könyvek és füzetek sok-sok órára emlékeznek. Dokumentálják az éveket, a személyiség változását, az írásképet, elfeledett leckéket, jókedvűen megoldott házi feladatokat. A széles folyosó egyik végétől a másikig, az elmosódó kockás csempék ismétlődő ritmusa egyetlen rohanássá sűríti ezeket az éveket.


Valahogy nem az első könnyedén elolvasott szó, összerakott mondat vagy az örömteli ötös feleletek diadala és a tanárok kristálytiszta magyarázata marad meg bennünk örökkön-örökké. Hanem a mindent tudó összekacsintások, ellógott fejtágítások, megmagyarázott bizonyítványok, falazások, abbamaradni nem akaró beszélgetések, melyek álmaink kiüresedett ablakain beköszönnek. Az a múlt, ami a másik nélkül már elveszett. Ő az, aki hitelesíti, te sem hiányoztál, a kópéságért nem kellett a szomszédba menned, emlékszem rád.


Talán a nyarak, a táborok az ilyen örök emlékek, relikviák gyűjteményébe kerülnek. A fiatalok önfeledt élményeinek a vándortarisznyába rakosgatásához próbáltunk ezen a nyáron is a magunk módján hozzájárulni. Olyan témát ajánlottunk a számukra, amivel még éppen csak ismerkedhettek eddigi életükben. Hiszen a hősiesség, a hőssé válás egy védett közegben, mondhatni búra alatt, a kiterjedt család, a pedagógusok és a faluközösség szeme előtt történt. A talpon maradáshoz, a változó világ kihívásaival megküzdeni szinte egy hős fegyvertárára van szükség.


Küzdünk a pozíciónkért a munkahelyen, az iskolában, a gyülekezetben. Küzdünk, hogy elnyerjük a másik ember szívét, barátságát, szeretetét. Emlékezzünk vissza, hogy Jézus tanítványai is vitatkoztak, ki a nagyobb közöttük. Sőt még azt is szívesen eldöntötték volna, hogy Jézus uralmakor ki üljön jobb ill. balkeze felől. Vajon mi hogyan vívjuk meg ezeket a csatákat?


Vajon hősei vagy elesettjei vagyunk a hétköznapjainknak? Honnan tanuljuk a hősiességet? A hollywoodi akcióhősök legyőzhetetlensége és vakmerősége a minta előttünk, vagy vannak kedves bibliai alakjaink, akikre felnézünk hitük és életük példáját követve?


Ezeken a kérdéseken gondolkozva alakult ki a nyári táborozási tervünk. Az együtt töltött hetünknek a Hősök a Bibliában nevet adtuk. Augusztus első öt napját Jósvafőn töltöttük, 21 telkibányai és 7 helyben lakó vagy itt nyaraló fiatallal. A program kialakításában és lebonyolításában, valamint a jó hangulat megteremtésben Bereczky Béla iskolaigazgató és felesége Valika, valamint Mező Arnold helyi lelkipásztor és élete párja Anita messzemenőkig segítették munkánkat.


A délelőttöket a test és a lélek harmóniájának szenteltük. A napot mindig a patak mentén történő futással indítottuk, majd megreggeliztünk. Ezt követte az énektanulás és az aktuális bibliai hőssel való megismerkedés. Így hangzott el Mózes, Józsué, Sámson és Dávid egy-egy kiemelt hőstette. Majd kiscsoportos megbeszélést tartottunk, ahol a tanítás igazságai felett vitatkoztunk és a saját, tábori életünk gondjait beszéltük meg.


A délutánok a nyaralás önfeledtségét hozták el mindenki számára. Felszereltük a tábort a magunkkal hozott eszközökkel, amelyek ezt a remek adottságú helyet még komfortosabbá és színesebbé tették. A közös időtöltést így szolgálták a pingpongasztal, darts, csocsó, tollas, frízbe, focilabda valamint Activiti, Logos, Marco Polo, Ország, város társasjátékok. Akiknek éppen nem a sporthoz volt kedvük azok elkalandozhattak a kézművesség rejtelmeiben. Üveg-, vászon- és papírtégla-festésre, gyöngyfűzésre, fonásra volt lehetőség.


A tábort a saját képünkre próbáltuk formálni. Hatalmas vásznakat feszítettünk ki a szabad tereken a fák között, amelyeken a tábor neve és a történetekben felbukkanó bibliai szereplők jelentek meg színes formában. A szálláshely fedett verandáját végigtapétáztuk írható felületeket kialakítva. Itt kapott helyet az Üzenőfal, amin a gyermekek és a felnőttek bátran elmondhatták problémájukat, véleményüket. Nagy becsben volt tartva a hősök fala, amire szavazás útján lehetett felkerülni. Minden este a táborlakók voksaikat leadva megszavazták a nap hősét, aki a dicsőségen túl jutalomban is részesült. Olvasható volt még itt a napi program, étrend, baleseti statisztika, házirend, tippek az idő kellemes eltöltéséhez. Különös figyelmet kapott a Hőstetteim lajstroma, ebből személyre szabottan tudhatták meg a kis hősök a táborvezetők véleményét ténykedésükről és a javaslatokat a továbbiakhoz.


A tartalmas időtöltéshez hozzájárultak a túrák, amelyeket a helyi lelkipásztor és a gyülekezet szervezett számunkra. Így vettünk részt egy szellemekkel és éjjeli manókkal tarkított éjszakai kalandtúrán a környező erdőben. Megcsodálhattuk a Jósvafői Cseppkőbarlangot, ahol az Óriások terme fiatalok és idősek számára egyaránt lélegzetelállító volt. Egy délutáni séta keretében meglátogattuk Magyarország legkisebb faluját, Tornakápolnát, amelyet nagyszabású számháborúban foglaltunk el.


Ezenkívül a gyermekek nyáron sem felejthetik el, hogy ők a telkibányai ökoiskolának a diákjai. Így a fenntarthatóságra való nevelés most is érvényesült. Palackzsugorító készülékkel a felhalmozódott műanyag üvegeket újrahasznosíthatóvá tettük. A tábor területén pedig csatárláncba fejlődve minden elszórt szemétnek hadat üzentünk. A gyakorlati nevelés mellett részesei lehettünk Szablyár Péter idegenvezetésének, valamint a Föld alatti Magyarország című előadásának.


Hosszan lehetne sorolni az élményeket, és eseményeket a tábor életéből. Beszélhetnénk a helyi gyülekezet kedvességéről, ahogyan megvendégelték a tábor lakóit bográcsgulyással. Aztán a hétpróbáról, ahol vízibombával, malomkővel, gyertyalánggal kellett szembenézniük a bátor és kevésbé merész táborlakóknak. Időközben születésnapi zsúrt is tartottunk, hiszen az egyik táborozó ekkor töltötte be a 11. életévét.


A tábor zárásaként vasárnap mi szolgáltunk a jósvafői gyülekezett istentiszteletén. A fiatalok hálájuk jeléül a táborban tanult énekeket adták elő a jelenlévőknek. Kicsit szomorúan engedtük el a tábor kilincsét, a gyermekeket, a hangulatot. Még sokáig emlékezni fogunk a csordogáló patakokra, vízikerekekre, ahol a lábunkat lógattuk, és a fiatalok tiszta nevetésére, akik ezen a nyáron hősök lettek, Krisztus katonái. „ ...aki naggyá akar lenni közöttetek, az legyen szolgátok; és aki első akar lenni közöttetek, az legyen mindenki rabszolgája." /Mk 10: 43b-44/


Szalay László Pál


lelkipásztor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább