NYÁRI TÁBOR
LVI. évfolyam 2. szám / IntézményeinkTalán meglepő, hogy az egyház intézményeiről szóló rovatban egy nyári táborról írt beszámolót talál az olvasó. A látszattal ellentétben nem történt tévedés.
A sárospataki gyermektábor egyházkerületi intézmény, bár nem klasszikus értelemben. Hosszú évek óta gyermekek százai töltenek el itt egy-egy hetet, sokan rendszeresen itt nyaralnak, sőt, többen vannak olyanok is, akik először nyaralni érkeztek még gyermekként, most pedig szervezőként, segítőként vesznek részt a tábor munkájában. A tábor múltjáról, jelenéről, mindennapjairól és jelentőségéről kérdezve Szőnyi Tamás és Kolumbán Gábor lelkipásztorokat, a tábor vezetőit, megtudhatjuk, hogy a táborozás nem Sárospatakon kezdődött. A hetvenes évek végétől Debrecenbe jártak a tiszáninneni gyermekek tíznapos nyári konferenciára. Legnagyobb segítséget ez a lehetőség az elmaradt konfirmáció előtti hitoktatás pótlásában jelentett, sok esetben azonban még a lelkészutánpótlásban is éreztette hatását. 1989-ben a sárospataki kollégium visszakerült egyházi kézbe. Június 30-án az állam visszaadta, és július elsején Szécsényi György vezetésével már Patakon, a Zrínyi Kollégiumban nyílt meg a tábor. A körülmények ideálisak: iskolakert és a sportpálya jó lehetőség a mozgásra és szabadtéri programok lebonyolítására, a Kollégium internátusait igénybe vehetik mint szálláslehetőséget, az étkezést pedig meg tudják oldani a „Mudrányban” (tápintézet), és minden gyalog elérhető. A reggeli és esti áhítatoknak a sárospataki templom ad otthont.
1990-től az Enyedy Andor Lelkészkör kapta meg a tábor vezetésének lehetőségét, melynek tagjai egymást váltva látták el a feladatot. A munkatársak lelkipásztorok, teológiai hallgatók, pedagógusok. Van köztük olyan, akinek ez a nyári gyakorlata, de olyan is, akinek a nyári szabadsága.
A tábor programjára jellemző, hogy átmenetet ad az iskola és a vakáció között. Délelőtt a reggeli tevékenységek és áhítat után tíz órától három „óra” van. Ezek témáját és hosszúságát igyekeznek a gyermekek „nyári figyelméhez” szabni. A témák általában egyszerűek, könnyen megjegyezhetőek és rövid címeket kapnak. Idén például „Hívásod van” címmel Sámuelről, a tanítványok elhívásáról és Zákeusról tanultak a gyermekek, egyháztörténetből pedig az évforduló kapcsán a Rákóczi szabadságharccal ismerkedtek. A délutáni programokat szabadon választhatják. A legnépszerűbb a strandolás, de nagy érdeklődéssel fogadták a kézműves foglalkozásokat is. Van íjazás, foci, játékos akadályverseny pontgyűjtéssel, könyvjutalmakkal. A gyermekek minden évben meglátogatják a Nagykönyvtárat is. A foglalkozások este kilencig tartanak, de a munkatársak feladata nem fejeződik be ekkor, hiszen a nyaralás és jó hangulat nem könnyű ellenfelek, amikor arról van szó, hogy ideje lefeküdni, sőt, felváltva el kell látniuk az éjszakai ügyeletet is.
A táborba majdnem minden gyermek eljöhet az egyházkerület gyülekezeteiből. Az alsó korhatárt az első befejezett iskolai év jelenti, a felső korhatár pedig a 18 év. Hogy minél szélesebb réteg számára elérhetővé tegyék a nyaralás lehetőségét, a szervezők igyekeznek a költségeket minimálisra csökkenteni. Ehhez a tavalyi évben minisztériumi pályázaton elnyert összeg nyújtott segítséget, idén pedig az egyházkerület járult hozzá jelentős anyagi támogatással a tábor sikeres lebonyolításához.
Barnóczki Anita
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a
Jób 4
Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?
(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)
– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).
EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!
Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő.
Dicsérje Őt a köd is!
Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!