A keresztyének és a más vallások

LX. évfolyam 4. szám / Intézményeink

A Sárospataki Teológia Keresztyén Filozófiaintézete november 19-én délelőtt konferenciát tartott, melyet lelkipásztorok, tanárok és diákok számára hirdetett meg.

A konferencia meghívott előadója Dr. Henk Vroom, az Amsterdami Szabadegyetem professzora, és az egyetemen működő iszlám tudományokkal foglalkozó központ koordinátora volt. Előadásában elutasította azt a liberális nézetet, amely szerint minden vallás egyenlőképpen igaz, ugyanakkor azzal sem értett egyet, hogy a nem keresztyén vallások teljes mértékben hamisak: azoknak is vannak értékes és igaz meglátásai. Személyes tapasztalatokkal és példákkal amellett érvelt, hogy nem beszélhetünk a vallások egyetlen átfogó megközelítéséről: „megközelítésünk minden vallás esetében csak kontextuális lehet". Szükséges a vallások közötti párbeszéd, melynek nemcsak a hasonlóságokról kell szólnia, hanem őszintén szembe kell néznie a különbségekkel is, bármilyen szinten is folyjék a kommunikáció: személyek vagy csoportok között, társadalmi (főként társadalometikai kérdésekről) vagy tudományos (teológia kérdésekről) szinten. Előadásának záró részében arra hívta fel a figyelmet, hogy az igazság nem pusztán tantételek kérdése. Az igazság egy személy: „Én vagyok az út, az igazság és az élet!"

A konferencia második részében Gáspár Csaba László, a Miskolci Egyetem Filozófiatörténeti Tanszékének adjunktusa korreferátumát hallgathatták meg a résztvevők. Gáspár tanár úr személyesen nem tudott jelen lenni, ezért egy volt tanítványát, Vigyikán Csabát, a sárospataki Árpád Vezér Gimnázium filozófia-angol szakos tanárát kérte meg hozzászólásának felolvasására. Reflexiójában a vallásos igazságok teoretikus megismerésének nehézségére, illetve lehetetlenségére világított rá, azzal a feloldással és vallástétellel, hogy „nem mi fogjuk megismerni a vallások végső igazságát, hanem a Végső Igazság fogja megismertetni magát velünk, általunk előre nem látható eseményekben és beláthatatlan módon". Ennek egyik lehetséges közege akár a vallások közötti párbeszéd is lehet - kapcsolódott az előadó mondanivalójához.


A hozzászólások, kérdések megvitatására sajnos kevés idő maradt, inkább a meghívott vendégekkel közösen elfogyasztott ebéd közben volt lehetőség személyes beszélgetésekre.


(a szerk.)

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább