Igehirdetés faragókéssel?
LX. évfolyam 4. szám / PortréId. Virágh Sándort kérdezi dr. Sándor Endre Debrecenben a nagytemplomi imateremben különösen szép fali táblák ékesítik a fehér falat. A debreceni sajátosságú, egykor porcelán csigacsinálók fából születtek újjá, és bibliai igéket hordoznak.
Ősi úrasztali terítők mintái is fába vannak hímezve, a szűrösök díszeivel karöltve, valamint csíkszeredai stílusú életfák tagolják az „üzenő" alkotásokat. Az eligazító táblán az olvasható, hogy a Virágh testvérek hálaadásából jött létre mindez, két lelkipásztor ötvenes évekbeli segédlelkészségére és harmadikuk jelenlegi főgondnokságára tekintettel. A faragás munkáját Virágh Sándor nyugalmazott lelkipásztor, egykori borsodi esperes készítette el 75 éves korában Sárospatakon. Hogyan bontakozott ki belőled ez a tehetség?
- Még teológus koromban Illyés Endre professzor úr megkért, hogy legációim alkalmával a környező településeket is keressem fel, és ahol nevezetesebb egyházművészeti tárgyat, épületet lehet találni, azt rajzoljam le. Rajzaim a Debreceni Kollégium gyűjteményeiben százat meghaladó számban mindmáig megvannak. Majdcsak négy évtized telt el, amikor egy sérvműtétet követően orvosi tilalom vonatkozott a nehezebb munkákra, és kezembe vettem a faragókést, s nagy kedvvel készítettem először kisebb dísztárgyakat, majd a hejőcsabai templom fedeles székeinek helyreállításakor azokat láttam el 42 darab faragott díszítő táblával.
Miket készítettél már eddig?
- Számban legtöbbet az apró ajándéktárgyakból készítettem, családom, barátaink, ismerőseink részére. A levélbontó késtől a falra akasztható, változatos alakú és motívumú díszeken át a virágkarókig. Nagyobb méretűek a teológiai évfolyamok tablói, kezem alól került ki két kopjafa, és egy székely kapu. A sárospataki templomi imaterem díszítését látták a debreceniek egy kiállítás alkalmával, és akkor született meg a gondolat, hogy templomi imatermük új arculatát faragásokkal szeretnék kialakítani. A díszítésen keresztül nem csupán népünk gazdag művészeti örökségét adhatom tovább, hanem a míves szépség és a gyönyörködtetés ízlésformáló, nevelő hatású is. Számomra pedig leginkább az üzenetközlés, az ajándékozáson keresztüli örömszerzés lehetőségét hordozza a faragás. Számtalanszor írok, faragok igét a táblákra, és azok, ha egy család étkezőjében, de akár egy templomban, vagy egy iskola falán jelennek meg, az igét szóló Úr jelenlétére utalnak. De nem csak faragással kapcsolódom ki, hanem időnként ecsetre váltok csuklópihentetésül. Amikor id. Kocsis Attila ny. lelkész meglátta a padlásterünkbe készített néhány festett kazettát, úgy gondolta, hogy Dövényben milyen szép lenne a templom mennyezetén ilyeneket látni. Nagy igyekezettel sikerült a gondolatot valóra váltani, a mintatervezéstől a megfestésig, nyolc hónap alatt.
Nyugdíjas éveidben hogyan tekintesz vissza életutadra?
- A családi kör, annak lelki háttere minden ember számára meghatározó. Földes községben nőttem fel ötgyermekes református kántortanítói családban. Hittel és szeretettel teljes lelki örökséget nyerhettünk, amely a tudományra és egyházi szolgálatra való elkötelezettségben nyilvánult meg. A Debreceni Kollégiumban nevelkedtem, 1955-ben végezve lettem segédlelkész Hajdúböszörményben, Debrecenben a Nagytemplomban, Árpád-téren, majd Miskolcon a Vasgyárban és Belvárosban. Önálló lelkipásztor először Mályinkán voltam, majd 1967-től Hejőpapiban, 1981-től Tiszaszederkényben, 1984-től Miskolc-Hejőcsabán szolgáltam, és 2000 szeptemberétől telnek nyugdíjas éveink Sárospatakon. 1962-ben kötöttünk házasságot párommal, aki mindvégig hűségesen részt vett az egyházi szolgálatban, a kezdeti időben okleveles kántorként, később lelkészi oklevelet szerezve, az igehirdetés, hitoktatás munkájában és Hejőszalonta református gyülekezetének pásztorlásában. Sok fizikai munkát is elvégezve felneveltük, pályára bocsátottuk négy gyermekünket, és öt unokának örvendezhetünk.
Végül hadd kérdezzem meg, megköszönve a beszélgetést: Sárospatakivá tudtál-e lenni?
- Szívesen jöttünk fiunk családi közelségébe. Részt vehetünk a gyülekezet változatos lelki életében, az énekkar munkájában. Sárospatak városa gazdag történelmi, kulturális, művészeti és egyházi rendezvényeknek ad otthont, melyből jó részesülni. Egy-egy szolgálattal, úrvacsorai besegítéssel, temetési énekléssel az eklézsiában is hasznossá tudok lenni. Jól eső volt megtapasztalni egykori egyházmegyém figyelmes megemlékezését, köszöntését a 75. születésnapomon. Életkorom szerint a 77. évembe lépve mozgásigényemet egy kis kerti munka kielégíti, lelkiekben pedig áldást jelent a családom és a gyülekezet közelsége és hála Istennek kezemben tarthatom a faragókést, amellyel sokak számára juttathatok el szeretetet, igét, amint a közelmúltban a sárospataki református általános iskolának is díszes falitáblába metszettem: Légy hív mindhalálig, és néked adom az életnek koronáját.
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
