Vándorkonferencián a Doktorok Kollégiuma Vallástudományi Szekciója

LX. évfolyam 4. szám / Kitekintő

A Doktorok Kollégiuma Vallástudományi szekciója 2007. november 16-17-én a SRTA-n tartotta első vándorkonferenciáját. A vallástudomány különböző humán- és társadalomtudományok vallási tematikájú érdeklődését rendezi közös horizont alá, ezáltal egy-egy vallásiként megfogalmazott kérdés vizsgálatához interdiszciplináris keretet biztosít.

Az interdiszciplinaritás, vagyis - esetünkben - egy vallási vagy teológiai kérdés más tudományok elméleti és módszertani apparátusával, tudásanyagának háttere előtt végzett kutatása, megtermékenyítőleg hathat a posztmodern-posztkeresztyén korban saját helyét, funkcióját, illetve kérdéseit és válaszait kereső teológiára. Egyházunk tudományos testületének talán legkisebb létszámú szekciója arra törekszik, hogy teológiai gondolkodásunkban és oktatásunkban a jelentőségében még fel nem ismert vallástudomány kérdéseire és módszereire irányítsa a figyelmet. Ezt a célt szolgálja az a konferencia sorozat, melynek keretében különböző református felsőoktatási intézményeket szeretne meglátogatni a szekció, s amelynek első állomása Sárospatak volt. A konferencia előadói a vallástudomány és a református teológia kapcsolatának lehetőségeit járták körül a biblikus teológia, a kommunikáció-, történet- és irodalomtudomány illetve a kulturális antropológia szemszögéből, és keresték a vallások közötti párbeszéd illetve a vallások teológiája református megalapozásának lehetőségét. Annak, hogy ez a konferencia éppen Sárospatakon került megrendezésre, több oka van. A Szekció több szállal is kötődik a Teológiához, s ennek a konferenciának egy különleges aktualitása is volt: a közösség itt és most egy tiszteletére szerkesztett kötettel köszöntötte alapítóját és első elnökét, Dr. Nagy Antal Mihály volt pataki teológiai tanárt 77. születésnapja alkalmából. A péntek este sorra kerülő ünnepi alkalmon, a teológusokkal közösen tartott áhítaton a Doktorok Kollégiuma nevében ifj. dr. Fekete Károly alelnök és dr. Kádár Zsolt főtitkár mondott köszöntőt. A konferencia a résztvevők és az előadók egybehangzó véleménye szerint sikeres volt. Ezt nem a résztvevők nagy száma jelezte, hanem az, hogy bár az előadók a témát egymástól nagyon távoli nézőpontból közelítették meg, az előadásokban a református teológiai gondolkodás megújulásának lehetőségeire nézve mégis nagyon hasonló problémák és szempontok vetődtek fel. Ezt az élményt az áldás útmutatásaként is értelmezve a szekció következő konferenciája - dr. Kádár Ferenc, a teológia rektora meghívása alapján talán ismét Sárospatakon - a református identitás kérdése köré szerveződik majd.

Nagy Károly Zsolt

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább