A Biblia éve

LXI. évfolyam 2. szám / Kerületi események


Az Egyházkerület a Biblia éve alkalmából megrendezett ünnepi kiállítás-megnyitójának adott otthont a sárospataki gyülekezet.


Igét hirdetett dr. Kádár Ferenc rektor, rávilágítva a továbbadott isteni szó erejére és értékére. Ünnepi műsorral szolgáltak a Református Kollégium diákjai, melyben Gulyás Orsolya vezényletével gimnazisták zsoltárokat énekeltek, teológusok pedig különböző nyelveken olvastak szentírási részleteket, hálát adva, hogy Isten üzenete mára több ezer nyelven hozzáférhető, közte megszólalt Isten magyarul is. A dr. Dienes Dénes professzor által levezetett ünnepségen a Biblia-kiállítást Ábrám Tibor egyházkerületi főgondnok nyitotta meg, hangsúlyozva a Magyar ének egyik nagyszerű sorát: „...Bibliás ősök sírja fölött állva, találjon e nép végre önmagára..." A Nagykönyvtár dísztermében kiállított szentírások különlegességét régiségük és sokféleségük mellett egykori tulajdonosaik adták, akik emlékezetét is őrzik e megszentelt könyvek.


Virágh Sándor, lelkipásztor Sárospatak


A 2008-as évet a magyarországi keresztyén egyházak a Biblia évévé nyilvánították. Kérdezhetné bárki: miért van erre szükség, mit jelent ez nekem?


Lassan húsz évvel a rendszerváltásnak nevezett változások után még mindig azt látjuk, hogy a társadalom nagyobb része alig-alig tud valamit a Bibliáról. A harmincöt éven felüliek egyáltalán nem részesültek iskolai hitoktatásban, a fiatalabb nemzedéknek is csak egy kis része. Egy-egy bibliai szemelvény már megjelenik a mai iskolai tankönyvekben, de az emberek nagy többségének nincs valós és átfogó ismerete a Bibliáról.


Külföldi példák már vannak hasonló kezdeményezésre. A Biblia évét először a német nyelvű keresztyén egyházak hirdették meg 2003-ban. Ennek keretében ismeretterjesztő előadások, filmek, kiállítások, tv-műsorok, új, közérthetőbb bibliakiadások készültek. A végén egy nagyobb felmérés azt mutatta ki, hogy a lakosság több mint fele mondta azt magáról, hogy hallott a Biblia évéről és a Bibliával valamilyen szinten foglalkozott.


Hasonló megfontolások vezették a magyarországi egyházakat is, amikor ezt a programot elindították: kinyitni, érdekessé, érthetővé tenni a Bibliát azok számára, akik nem is tudják igazán, hogy mi is az a Biblia, hogyan kell olvasni és érteni. Ennek keretében Bibliákat juttatnak az iskolai könyvtárakba, bibliai témájú konferenciákat, kiállításokat szerveznek. Az Országos Széchényi Könyvtárban novembertől lesz látható egy nagyon szép bibliakiállítás, a Művészetek Palotájában pedig szeptember 30-án lesz egy bibliai tárgyú zeneművekből álló hangverseny.


De természetesen a Biblia éve nemcsak a kívülállóknak szól! És itt


elsősorban nekünk, református keresztyéneknek kell feltenni a kérdést önmagunknak: hogyan is állunk a Bibliával?


Mit is jelent az, hogy magunkat az Ige egyházának nevezzük? Mit jelent a sola scriptura, azaz egyedül a Szentírás reformátori elve? Bár énekeljük a szép éneket: Nem hagyjuk el a bibliát - de nem hagytuk-e el mégis a Bibliát?


A Biblia éve kapcsán kiadott Ötlettár eljutott minden gyülekezethez, minden lelkészi hivatalba. Ez a füzet részletes, közérthető ötleteket, javaslatokat ad arra, hogyan lehet a Bibliát az egyházi év folyamán, egy-egy gyülekezeti csoportban kinyitni, olvasni, titkaira rácsodálkozni, a Bibliával kapcsolatos programokat szervezni. Keressük ezt a füzetet, vegyük elő presbiteri vagy ifjúsági bibliaórán, egy-egy gyülekezeti alkalomra készülve!


Ezen kívül van egy internetes honlap (www.bibliaeve.hu) is, ahol a programokról, eseményekről tájékozódhatunk. Lehet gyülekezeti kirándulást is úgy szervezni, hogy részt veszünk egy-egy ilyen jellegű programon.


Végül két sárospataki programra is hadd hívjam fel a figyelmet. Már megnyílt és egész nyáron át látogatható a Kollégium Nagykönyvtárának bibliakiállítása, amely a könyvnyomtatás kezdeteitől napjainkig mutatja be a Biblia kiadását, terjesztését.


Június 6-án, pénteken 10 órától a Teológián konferenciát szervezünk a Biblia növényeiről, lesz könyvvásár és ekkor a Kollégium udvarán a Bibliai kertet is megnyitjuk.


Győri István


tanszékvezető


egyetemi tanár

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább