Cigánymissziós szakmai konzultáció
LXI. évfolyam 2. szám / MisszióMárcius 1-jén szombaton lelkipásztorok, pedagógusok, és más szakemberek gyűltek össze az Egyházkerület székházában szakmai konzultációra.
A konzultáció címe: „Református egyházunk társadalmi felelőssége és lehetőségei roma származású felebarátaink felé - Iskolán kívüli oktatás, fejlesztés, szabadidős tevékenységek szervezése a Tiszáninneni Egyházkerületben".
A kezdő áhítatot Török István nyugalmazott lelkipásztor-vallástanár tartotta, felidézve az evangéliumból a „ki a nagyobb" kérdésre adott jézusi választ: „ha olyanok nem lesztek, mint ez a kisgyermek, semmiképpen nem mentek be a mennyek országába".
Csomós József püspök köszöntésében és bevezetőjében a résztvevők elé tárta saját személyes élményeit és indíttatásait, hogy miért fontos, szükséges és lehetséges a roma származású felebarátaink közt végzett munka.
Ezután megismerhették a résztvevők az egyházkerületi cigánymisszió rendszerét, alapelveit - már amennyi negyed órában összefoglalható a mára már sok településen folyó munkából. Sohajda Levente, Göncruszka-Hejce-Vilmány körzetének lelkipásztora arról számolt be, hogyan lehetséges egy gyülekezeti körzetben fölvállalni ezt a munkát. Egy képet is vetített, mely összefoglalja, jellemzi ezt a tevékenységet. A képen egy kis gyülekezeti szoba látható, itt-ott málló falakkal, a padlón szőnyeg, azon ül 15-20 gyermek, a falhoz támasztva egy gitár. Lehetséges ugyanis szerény körülmények közt, szerény anyagi lehetőségekkel is dolgozni, hiszen a beszélgetés, játék, éneklés, közös sporttevékenység nem igényel a gyülekezetet megterhelő hatalmas anyagi áldozatot. Mára már Sohajdáné Samu Zsuzsa több mint 200 hittanos gyermekkel foglalkozik az iskolában, és szakemberek bevonásával 4 csoportban 60 gyermek számára tart iskolán kívüli oktató, fejlesztő foglalkozásokat.
Az előadások után megtekinthettük a cigánymisszió egyik nyári táborában készült kisfilmet, melyet Rácsok András készített. A film által nem csupán tényeket, adatokat ismerhettek meg a konzultáció résztvevői, de megérezhettek valamit a munka hangulatából is.
A szünet után „A missziói munka a munkatársak szemével" című blokk következett, melyben meghallgathattuk Éles Ilona tarcali fejlesztőpedagógus beszámolóját egyrészt a tarcalon folyó munkáról, másrészt arról, hogy személyes részvétele által hogyan kapcsolódik össze a tarcali és vilmányi program. Lovász Róbertné vilmányi pedagógus megdöbbentő grafikonokat, és képeket vetített számunkra, bemutatva a vilmányi helyzetet - amely túlmutat önmagán -, és az iskola küzdelmét, próbálkozásait. Lukács Györgyné fonyi gyülekezeti tag, aki nyaranként segíti munkánkat, szubjektív tükröt tartott a program elé, amelyért nagyon hálásak voltunk (vagyunk).
A munkatársak beszámolói után Rácsok Balázs, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet miskolci Családok Átmeneti Otthonának vezetője mutatta be a MÖSZ Olaszliszkán folyó programját, megosztva velünk örömeiket, sikereiket és nehézségeiket is, valamint beszámolva az együttműködési lehetőségekről. Lehet, és érdemes egyházközségeknek civil szervezetekkel együttműködni, hiszen együtt többet tehetünk a közös célok elérése érdekében.
A délutáni munka csoportokban folyt tovább. Önálló szemináriumi csoportot alkottak a debreceni teológusok, akik Gonda László tanár úr vezetésével vettek részt érdeklődve konzultációnkon. A többiek két munkacsoportban beszélgettek előre megfogalmazott kérdésekről, melyek a misszió alapelveit járták körül. Élénk beszélgetés folyt mindkét csoportban - az egyikben Török István és Örsi Anikó, a másikban Rácsok Balázs moderáló segítségével.
Barnóczki Anita
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10
Január 1.
"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "
(5 Móz, 9:4)
(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)
– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása.
Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés
Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe?
2018. január 1. hétfő
Fogadalom
„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)
Assisi Ferenc: Újévi imádság
Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.
Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.