400 éves jubileum az alig félszáz lelkes Csereháti kisközségben, Pamlényban

LXI. évfolyam 3. szám / Abaúji Egyházmegye

A Pamlényi Református Egyházközség 2008. augusztus 23-án ünnepelte meg a falu 1608-as építésű Református Templomának 400 éves évfordulóját.

A hálaadó istentiszteletet az Abaúji Református Egyházmegye Esperese - Baksy Mária - vezette, igehirdetője Csomós József püspök úr volt, aki szolgálatát 30 éve - 1978. szeptember 8-án - itt ebben a lelkipásztori körzetben kezdte meg. Isten Igéjét a Bírák könyve 8, 22-23 alapján hirdette, mint hajdanán.


„Ezután azt mondták az izráeliek Gedeonnak: Uralkodj rajtunk te, aztán a fiad és az unokád is, mivel megszabadítottál bennünket Midján kezéből! De Gedeon így válaszolt nekik: Én nem uralkodom rajtatok, és nem fog uralkodni rajtatok a fiam sem. Az Úr uralkodjék rajtatok!"


Különös volt hallani, hogy már csak egy valaki ül a templomban, aki erre emlékezhetett. Felidézte a templom 2006. évi felújítása előtti állapotokat és méltatta a maroknyi hívő áldozatos munkáját. A harminc év ugyanarról beszél mint a 400. Valaki ott áll a dolgok mögött, Valaki cselekszik! Valaki uralkodik, ha engedjük, hogy uralkodjon. Gedeon története ma is igaz: nem emberek kezében van a jövő. A biztonság, a békesség, a jövendő, az abban van elrejtve, ha az Úr uralkodik rajtatok. A nagyszerűnek tűnő emberi megoldások helyett ma is az egyetlen jó megoldást kell követnünk, azt, hogy az Úr uralkodjék rajtunk. Így Ő fog megtalálni minden körülmények között, és minden nemzedék számára megtalálja azokat a vezetőket, akik mellé Lelke által odaáll és szabadítást, megtartást készít e helyre telepedett népének is.


Az istentisztelet keretében dr. Dienes Dénes egyetemi tanár - a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményeinek igazgatója - „Fejezetek a gyülekezet történetéből" címmel tartott minden résztvevő érdeklődésre számot tartó - és a helyieknek is sok tekintetben újat mondó - előadást; melyből az alábbiakat tudtuk meg:


„Pamlény első említése 1299, Torna várának tartozéka. Mindig kis lélekszáma volt. 1553-ban 11 háztartás, 1598-ban Rákóczi Zsigmond idején 14 ház volt. 1611 előtt Szászfa leányegyháza - Gagybátorral együtt. Az 1700-as években a fatemplom álaga a 70-es évekre teljesen elavult. 1778-ban új templomot, parókiát építettek. Ekkor építették be annak pitvarajtójába az előző templom ajtójának szemöldökfáját, melyen az 1608-as évszám olvasható. Ez ma is látható, a templom nyugati bejáratánál van beépítve.


Harangot 1822-1823-ban öntettek Eperjesen. 1864-ben aranyozott ezüst kelyhet, 1872-ben ezüst tányért ajándékozott Pamlényi Pál és neje Varannai Leopoldina (melyeket a Polgármesteri Hivatalban megrendezett kiállításon a látogatók megtekinthettek).


1777-ben Tornaszentjakab leányegyháza volt Pamlénynak.


1804-ben 139, 1900-ban 120 lélek lakik e szegény és hálátlan talajú földön. 1865-ben az egyház vagyona 49 hold föld volt, melyből a lelkészi javadalom 41 hold. Lelkész-tanítói állás 1868 után az 1907- es törvényi megszüntetéséig volt. 1910-ben szűnt meg a református iskola, ekkor 15 tanulója volt. Megemlékezett a tanár úr az 1770-1957-ig eseményig itt szolgált lelkészekről és megemlített néhány a templom építésében résztvevő, ill. ahhoz hozzájáruló családot."


A Jubileumi rendezvényt méltatta a Tiszáninneni Református Egyházkerület főgondnoka, Ábrám Tibor és az Abaúji Református Egyházmegye gondnoka, Szabó László. Az ünnepi alkalmon közreműködött a Jerikó Fúvós Együttes és a Gagybátori Egyházközség Énekkara. Az istentisztelet záró, köszönő szavai Bódi Noémi lelkésznőtől hangzottak mindazok felé, akik jelenlétükkel megtisztelték a kis Csereháti falu nagy visszatekintését


Az ünnepi ebédet - gulyáslevest, süteményt - a 300-400 főnyi vendég számára a falu apraja-nagyja közös munkával készítette el. Besegítettek Szászfa, Krasznokvajda, Gagybátor szorgos kezű asszonyai, lányai is.


Köszönet a Csereháti Vadásztársaságnak és a helyi vadászoknak, akik biztosították az alapanyagot az ebéd elkészítéséhez.


A bőséges ebéd után a római katolikus templomban vándor biblia-kiállítás megnyitására került sor, a Polgármesteri Hivatalban pedig régi pamlényi tárgyakból nyílt kiállítás. A padlásokról, kamrákból összegyűjtött aratási, famegmunkálási, a háztartásban használt eszközök mellett a szebbnél szebb szőttesekben, hímzésekben gyönyörködtek a látogatók. Nagy hagyománya volt a faluban a kézi, népi hímzéses szőttesek készítésének, melynek eszközei a tila, motolla, guzsaly szinte minden régi háznál ma még megtalálható.


Délután a római katolikus templomban Veress Zoltán plébános Szentmisét mutatott be, amelyen már a Felvidékről Makrancról érkezett Népdalkör is részt vett. A nap zárásaként az ő gyönyörű énekeik csaltak könnyet az egybegyűltek szemébe és késztették közös éneklésre, táncra a kitartóan helyben maradó vendégeket.


A jubileumi ünnepség legörvendetesebb hatása az ökumenikus jellege, melyben a katolikusok, reformátusok együtt tették felejthetetlenné ezt az évfordulót, hívták haza az elszármazottakat és minden Pamlényhoz kötődő családot, barátot.


Végül álljon itt köszönet mindazoknak, akik segítettek a csodálatos nap létrejöttében!


Sándorné Dr. Fülöp Magdolna


Pamlény-Szolnok (presbiterfeleség)

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább