A múltnak ősi őre

LVII. évfolyam 1. szám / Abaúji Egyházmegye

„Edelényi öreg templom / Álldogál a Bódva-parton / Mint a múlt ősi őre" - kezdi Gyülvészi István edelényi pap-költő híres versét templomunkról. Áll a templom majd' hétszáz éve. 1330 körül épülhetett a gótikus, eredetileg a Boldogságos Szűz tiszteletére szentelt templom. 1580-tól a református gyülekezet használatában van.

A templom hajója téglalap alaprajzú, déli oldalán támpillérekkel és két, kétosztatú mérműves ablakkal. Az északi oldal ablaktalan. A szentély a nyolcszög három oldalával záruló keletelt, támpilléres. Jobbra és hátul három, két orrtagos mérműves ablaka van. A szentélyt borda nélküli, csúcsíves boltozat fedi, amelynek bordái gyámköveken álló féloszlopokra támaszkodnak. Lesarkított gótikus diadalíve vállpárkányos. A diadalív északi pilléréhez épült a szószék, felette egyszerű, festett fa szószékkorona, melynek felirata: „Kós Mihály és Asztalos Imre festette anno domini 1705. Kiálcs tellyes torokkal, meg ne szünnyel mint trombita emeld fel a te szódat és mond meg az én népemnek az ő bűnöket és a Jákób házának az ő hamisságokat! Ésaiás 58,1."
A szentély déli oldalán körszelet-ívvel záródó fülke található. A szentély északi oldalán van a sekrestyeajtó reneszánsz kőkerete. A templomhajó északi falában nagyméretű félköríves, kőfaragású kapuzat, mely valaha oldalkápolnához vezethetett. A templomhajó nyugati oldalán két rakott pilléren, fából készült orgonakarzat épült, alatta vezet be az új neogótikus belső kapu, mellette a falazatban eredeti, gótikus kis kapu kőkerete látható. A hajó déli oldalán, a két mérműves ablak között gótikus, bélletes kőfaragású főkapu. Előtte nyitott fedélszékű előcsarnok, külső faragott fakapuján latin nyelvű felirat olvasható: 'O JEHOVA DA QUOD IUBES ET IUBE QUOD VELIS  ANNO 1785" „Óh Jehova, add meg, amit parancsolsz, és parancsold meg, amit akarsz" (Augustinus).
A 10 méter magas hajónak egyszerű festett (1841) kazettás mennyezete van. A hajó nyugati oldalán, fagalériás, gúlasisakos, 17 méter magas torony áll, amely majdnem olyan széles, mint a hajó. Falai másfél méter szélességűek. A torony aljában fiókos, dongaboltozatú, tágas előcsarnok látható.
Az utca felől Schulek János tervezte (1930) neogótikus főkapu látható, felette másodlagosan beépített, háromkaréjos kicsi gótikus ablakocska. A torony déli oldalán, szintén háromkaréjos, nagyobbacska gótikus ablak van, alatta lesarkított, félköríves bejáró befalazva. Előle indul a falépcső a karzatra.
A templom ismert, jelentősebb renoválásai, restaurálásai: 1696-1705; 1778-1785; 1897-1906; 1929-1930; 1972-1974; 1994-1999. A kortörténeti érdekességeket is felmutató karbantartások, helyreállítások lényegesen nem változtattak a templomon, mindvégig megőrizte ősi jellegét.
A hajó 9x15, a szentély 7x10 méteres terében és a karzaton ma már 340 ülőhely van. A fakarzaton találjuk az 1905-ben Angster József építette, nyolc változatos orgonát. A templomnak három harangja van.
Küzdelmes múltja van a gyülekezetnek, nem számított a nagy gyülekezetek közé. 1883-ban 350 lelket számlált, 2003-ban 465 az egyházfenntartók száma. Mindig is meg kellett küzdenie fennmaradásáért. Tagjai olykor erőn felüli áldozatokat is vállaltak, hogy ősi templomuk külső megjelenésében is méltó legyen rendeltetéséhez. A XX. század utolsó évtizede a templom és a gyülekezet megújhodásának időszaka.
A gyülekezet lelkipásztora 1975-től Vadas Gyula, felesége mint kántor és karnagy végzi a szolgálatot. Kurátorok ez időben: Zs. Tóth András, Kelemen Pál, Demény János, 1998-tól Fazekas Kálmán. Az 1980-as években a parókia, a gyülekezeti terem korszerűsítését végezték, a templomon apróbb javítás történt.
1994-ben kezdődött meg a templom és torony tetőszerkezetének újjáépítése, új műemlékpalával való fedése, majd a külső és belső vakolatjavítás, meszelés.
1997. július 1-jén délután egy tornádószerű vihar a templomtető északi oldalának egy részét elpusztította. Istennek hála, s az áldott segítő kezeknek, két héten belül az új tető a helyén volt. A következő évben elkezdődhetett a templom festett kazettás famennyezetének restaurálása, szigetelése. 1999-ben a templomi székek felújítása, új padok készítése (60 fő részére), majd elektromos templompad-fűtés bevezetése történt meg. Megújult az orgona 2001-ben.
A gyülekezet hűséges, ügyes kezű asszonyai, majd családjai jóvoltából az elmúlt 20 esztendőben, 2003 karácsonyára immár az ötödik templomi textilegyüttest adományozták, készítették ill. készíttették Isten dicsőségére, a templom díszére.
A 2004. esztendőben tervezik a templom mérműves, régi ólomkeretes üvegablakainak rekonstrukcióját, a templom díszkivilágítását, új úrasztala készíttetését, új hangosító berendezés vásárlását.
Az egyházközség volt iskolájának visszaadásával a templom tőszomszédságában a 2000. és 2001. évben újabb gyülekezeti terem kialakítására került sor, melyet ifjúsági imateremként, ill. szeretetvendégségek, konferenciák, halotti torok lebonyolítására használ vagy ad bérbe a gyülekezet.
Az egyház régi temetőjében 1992-ben feloldották a temetési tilalmat. A bozótirtás után folyamatos karbantartást igényel. A korszerű igényeknek megfelelő út, parcella és méltó ravatalozóhely kialakítása kezdődött meg 2003-ban, ami további feladatot ad a közeljövőben is.
A gyülekezeti életben fontos szerepet betöltő énekkar 1869-ben alakult, 1891-ben újjászerveződött. Vezetői a református kántortanítók voltak. 1966-ban vegyes énekkarként szerveződött újjá, 1975-től Vadas Gyuláné a karnagyuk. Híven szolgálják, segítik a gyülekezetet.
Gyülekezeti és iskolai hitoktatás folyik, minden évben van konfirmáció. A finkei leányegyház (1801-től tartozik Edelényhez) mellett a damaki gyülekezet szolgálatát is ellátja a lelkipásztor, sőt a helyi kórházban is teljesít szolgálatot.
A gyülekezetből indult el hajdan Balogh István (1892-1940) szuhafői lelkész, Matos János (1931-1976) pestlőrinci lelkész, Gyülvészi Barnabás damaki lelkész, orgonaművész, aki 1956-tól Svájcban él. A fiatalok közül Kiss Klára Nagyrábé, valamint Almási Ferenc, jelenleg Bódvaszilas - Komjáti lelkésze.
A gyülekezet presbitériuma 2003-ban „Edelényi Öreg Templom Kulturális Alapítvány"-t hozott létre a gyülekezeti és hitélet segítésére, a református temető fenntartására.
Vadas Gyula lelkipásztort - különösen a református közösség szolgálatában szerzett érdemeiért - Edelény Város Önkormányzata 2003 októberében Pro Urbe-díjjal tüntette ki.
Ma örömmel, bátran mondhatjuk templomunkról és egyházközségünkről a pap-költő szavaival: „Múlandóság nincs fölötte / Él az Isten mindörökre!"
Laki - Lukács László
edelényi presbiter

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább