Az egyházmegyei, egyházkerületi tisztségviselők választásáról

LXI. évfolyam 3. szám / Kerületi események


I. A választás általános szabályai



 


Valamennyi választott egyházmegyei, egyházkerületi, zsinati testület és tisztségviselő megbízatása 6 évre szól, amely a választási bizottságra is vonatkozik. Az új tisztségviselők és testületek megbízatása mindig január 1-jével veszi kezdetét, és a teljes naptári évre terjed ki.


 

 

II. Egyházmegyei, egyházkerületi választási bizottságok


 


A választás lebonyolítására egyházmegyénként és egyházkerületenként az egyházmegyei, illetve egyházkerületi közgyűlés saját tagjai közül 3-7 tagú választási bizottságot alakít.


A megválasztottak a közgyűlés előtt kötelesek esküt tenni a választási törvény maradéktalan megtartására, és a titoktartásra.


A választási bizottságokhoz címzett beadványokat az egyházmegye, egyházkerület székhelyére kell megküldeni.


 



III. A jelölési eljárás



 


A presbitériumok által választandó valamennyi tisztségre a jelölést az egyházmegyei közgyűlés, mint jelölő testület végzi.


 


A jelöltek személyére a közgyűlés bármely alkotó tagja javaslatot tehet. A nem alkotó tagnak tehát ilyen joga nincs. Arról lehet szavazni, akit legalább 2 alkotó tag ajánl jelöltnek.


Egy-egy tisztségre egy személy egy jelöltre tehet javaslatot. Fordítva ilyen kikötés nincs, valaki több tisztségre is elfogadhat ajánlást.


 


A legalább 2 közgyűlési tag által javasolt személy közül jelöltnek az a három személy tekintendő, aki a titkos szavazás eredményeként a legtöbb szavazatot kapta - feltéve, hogy megszerezte a szavazatok legalább 10 %-át.


A törvény a „szavazatok" kifejezést használja, ami azt jelenti, hogy nem az alkotó tagok száma, nem az érvényes szavazatok száma, hanem a beérkezett szavazatok száma veendő figyelembe a 10 % meghatározásánál.


 



IV. A jelöltek nyilatkozata



 


A jelöltnek - amennyiben az ülésen jelen van - haladéktalanul (azaz az ülésen) nyilatkoznia kell arról, hogy a jelöltséget elfogadja-e.


 


Az elfogadónak szóban vagy írásban nyilatkoznia kell arról is, hogy vele szemben a törvényi feltételek fennállnak-e. A jelölés eredménye csak a jelölt elfogadó nyilatkozata után hozható nyilvánosságra.


A törvény nem tartalmaz kizáró rendelkezést arra nézve, hogy valaki több tisztségre is tegyen elfogadó nyilatkozat. Ez azonban azzal a következménnyel járhat, hogy több tisztségre is megválasztják. Ez bizonyos tisztségek esetében nem tartható fent és így az egyik tisztségről le kell mondani. Ilyen esetben a megürülő tisztségre (csak arra!) újból le kell folytatni a jelölést és választást.


 


Az egyházmegyei választási bizottság a jelölőtestület jegyzőkönyvének kézhezvétele után azokat a szavazólapokat, amelyek az egyházmegyei vezető tisztségekre és a zsinati tagságra vonatkoznak, 15 napon belül megküldi az egyházmegye valamennyi presbitériumához.


 


Az egyházmegyei jelölő testület az egyházkerületi választási bizottsághoz terjeszti fel a valamennyi jelöltre vonatkozó eredményt feltüntető jegyzőkönyv csatolásával - a püspökökre, főgondnokokra, főjegyzőkre vonatkozó jelölést.


Az egyházkerületi választási bizottság összesíti az egyházmegyénként felterjesztett jelöléseket és mindegyik tisztségre a jelölő közgyűlések szavazatainak összesítése alapján a három legtöbb szavazatot - de a szavazatok legalább 10%-át - megszerző jelöltet ajánlja megválasztásra az egyházkerület egyházközségei presbitériumainak.


 


Fontos! A választási bizottságok csak az egyházmegye, mint jelölőtestület közgyűlésén jelöltté vált személyeket ajánlják, csak vonatkozásukban vizsgálják, hogy megszerezték-e a szavazatok 10%-át.


 


A választási bizottság meghatározza a szavazatok beküldésének végső határidejét.


 


A bizottságok a szavazás eredményét tartalmazó, visszaküldendő szavazólapokat annyi példányban küldik meg a presbitériumnak, amennyi az egyházközség szavazati számértéke.


 


 


 



V. Szavazás a presbitériumokban



 


A választást a presbitériumokban titkos szavazással kell lebonyolítani.


A választás csak akkor érvényes, ha a szavazásra jogosultaknak 2/3-a jelen volt a választói gyűlésen.


A tisztségviselők megválasztásához a leadott érvényes szavazatok felénél több szükséges.


Amennyiben a jelöltek egyike sem éri el a megkívánt többséget, a két legtöbb szavazatot kapott jelölt között a választást meg kell ismételni, és az a jelölt tekintendő megválasztottnak, aki a második választáson a több szavazatot kapta, függetlenül attól, hogy a szavazásra jogosultak hány százaléka vett részt.


 



VI. A szavazás titkosságának biztosítása



 


A választásról és annak eredményéről helyben, közvetlenül a választás után a presbiteri gyűlésen a szavazólapokat összesíteni kell, és a szavazás eredményéről külön jegyzőkönyvet kell készíteni. A Választási Bizottság által kiküldött szavazólapokat a szavazás eredményének megfelelően, a törvényben leírtak szerint kell borítékolni és azt visszaküldeni.


A jegyzőkönyv titkos. A jegyzőkönyvet az egyházkerület alakuló közgyűlését követő első presbiteri gyűlésen meg kell semmisíteni.


A presbitérium kettős, zárt borítékban juttatja el szavazatát a választási bizottsághoz, postai úton tértivevénnyel vagy személyesen átvételi elismervény ellenében.


A külső borítékot el kell látni a lelkész és a gondnok aláírásával, az egyházközség pecsétjével és „Szavazat" megjelöléssel. A szavazólapot jelöletlen és zárt borítékban kell elhelyezni. (ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne ráírni azt a tisztséget, amelyre vonatkozóan a boríték tartalmazza a szavazatot.)


A külső borítékba a szavazati számértéknek megfelelő számú és a szavazólapokat külön-külön tartalmazó kisborítékot kell elhelyezni.


 


 


(Forrás: 1996. évi I. törvény, a Magyarországi Református Egyház választójogi törvénye a 2002. évi IV. és a 2005. évi V. törvény módosításaival)

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább