Meghallgatott imádság – hálaadás a templomfelújításáért Bódvaszilason

LXI. évfolyam 4. szám / Abaúji Egyházmegye

Csodálatos dolognak lehettek a szemtanúi azok, akik 2008. november 2-án hálát adni gyűltek össze a bódvaszilasi református templomban. Érkeztek vendégek határainkon innenről és túlról is szép számban. Az Igét Csomós József a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke hirdette a Zsoltárok könyve 90,12 alapján: „Taníts úgy számlálni napjainkat, hogy bölcs szívhez jussunk."

Az igehirdetésben egyházkerületünk püspöke őszintén beszélt arról, hogy ritkán adódik olyan ünnepi alkalom, amikor egy templom a csillagtól a fundamentumig teljesen megújul, s még ritkább, hogy olyan Igét választ a gyülekezet a hálaadásra, ami arra utal, hogy valami még csak most kezdődik. Az igehirdetésben arra mutatott rá, hogy bár most befejezettnek tűnik minden, mégis kezdetét veszi egy nagyon fontos dolog: miután a templomban minden a helyére került, akkor tanítson bennünket az Úr úgy, hogy az életünkben is minden a helyére kerüljön, azaz valódi, bölcs szívhez juthassunk. Csomós József az igehirdetés végén azt kívánta a hálaadásra összegyűlt gyülekezetnek: A hálaadás után induljunk azzal a boldog örömmel, hogy úgy megyünk tovább az élet útjára egy olyan templomból, melyben minden a helyére került, hogy ez az ige van fohászként a szívünkben: „Taníts úgy számlálni napjainkat, hogy bölcs szívhez jussunk."


Az igehirdetés után beszámoltam a munka menetéről, és nem kezdhettem másképpen csak úgy, ahogy egy héttel azelőtt a tornaszentjakabi gyülekezetben - ahol szintén én végzem a lelkipásztori szolgálatot -, mertünk nagyot álmodni, nagy dolgot kérni Istentől, és Isten még ráadást is adott. Amikor elkezdtem a gyülekezetnek beszélni 2007-ben a 2008-as terveimről, akkor az volt a válasz, hogy a sok pénzt nem tudjuk megszerezni erre a munkára. Mindössze annyit mondtam, ha Istennek tetszeni fog, megáldja a törekvésünket, meglátják - és megáldotta. Ami a legjobban meglepett, az a gyülekezet hozzáállása és az adománya volt. Isten olyan lelkületet és körülményt teremtett, hogy a 2008. július 8-án elkezdett templomfelújítást 2008. október 31-re teljesen befejeztük. Mindössze négy hónap. A palatetőt átszarufáztuk és cseréppel lefedtük, a tornyot átfestettük, a mennyezetet, ami a beázások miatt helyenként szétkorhadt, teljesen újra cseréltük. A nyílászárókat, a korhadt padokat, a dobogókat és az ajzatot is kicseréltük, a templomot kívül-belül lefestettük. Nagyon sokan segítettek az egész faluból felekezeti hovatartozás nélkül, példát mutatva ezzel minden hívő embernek, hogy ökumené nem csak januárban lehet, hanem az év minden napján. A hatmillió forintos munkának majdnem a felét a gyülekezet önerőből állta. A munka és a hozzáállás teljesen túlmutat a hétköznapok nehézségein és kudarcain. Istenben bízva tényleg még a lehetetlennek tűnő dolgok is lehetségesek.


Nagy segítség volt az Abaúji Református Egyházmegye által jóváhagyott építési segély. Motiváló erő volt még az is, hogy a Magyarországi Református Szeretetszolgálat felajánlotta a templomunkhoz szükséges padokat, amit Németországból kaptak. Emléktáblát is avattunk, amin a következő olvasható: Isten kegyelméből a bódvaszilasi hívek és Tiszáninneni Református Egyházkerület áldozatos adományából, az 1804-ben épült templom 2008-ban teljesen megújult. Egyedül Istené legyen érte a dicsőség. Talán meglepő, hogy miért nem református híveket írattunk a táblára. Azért, mert itt mindenki hozzátette a magáét felekezeti hovatartozás nélkül.


A ráadás pedig az orgona felújításának elkezdése. Bár tizenöt éve nem szólalt meg az orgona, a hálaadó istentiszteletre két jóindulatú hívő ember: Kormány Attila és Balajthy József olyan állapotba hozta a pele (kicsi, mókushoz hasonló rágcsáló, ami beköltözött az orgonába és a membránokból fészket készített) által tönkretett orgonánkat, hogy azon az ünnepi énekeket már lehetett játszani. Igaz, még sok munka van vele, de ennek a teljes felújításáról majd jövőre számolok be. Azzal zárom gondolataimat, amivel a hálaadó ünnepségen. Valóban sok emberi munka áll mögöttünk, de még több áldás Istentől. Mielőtt azonban elhinnénk magunkról, hogy milyen remek emberek vagyunk mi itt Bódvaszilason, ne feledjük: egyedül Istené a dicsőség, miénk pedig orcánk pirulása, hisz csak azt tettük, ami a kötelességünk volt.


Meleg Attila lelkipásztor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább