Nemzetközi Kálvin konzultáció Genfben

LXI. évfolyam 4. szám / Egervölgyi Egyházmegye

Kálvin János születésének 500. évfordulójára készül a protestáns világ. A genfi reformátor élete és munkássága a fél évszázados jubileum kapcsán újra sokak érdeklődésének középpontjába került. Kálvin olyan életművet hagyott hátra, mely az egyházat, a hitet, a teológiát, a kegyességet mélyen érinti, de nyomot hagy a társadalmak fejlődésében is.

A Református Világszövetség meghívására és szervezésében 2008 októberében Genfben a John Knox centrumban került sor arra a konzultációra, mely a jubileumi Kálvin Évre való tekintettel a kálvini örökség időszerűségét tűzte ki témájául.


Nyolc országból több mint húsz lelkész vett részt ezen az alkalmon. Kelet-Közép-Európából egyházunk képviseletében egyetlen részvevője voltam e konzultációnak. Legtöbben Afrikából és az Egyesült Államokból érkeztek, az ázsiaiak közül az indonézek száma volt jelentős.


Az előre megadott program szerint a jubileumi Kálvin Évre való felkészülés képezte a konzultáció fő témáját, melynek során először a Református Világszövetség amerikai elnöke tartott bevezető előadást. Az elnök értékes információkat adott a Kálvin jubileumra való felkészülés tartalmi és operatív részleteiről, hangsúlyozta a Református Világszövetség koordináló szerepét e téren. A világ jelenlegi problémáit illetően is szólt a keresztyén-mohamedán konfliktusról, a migráció okozta problémákról, valamint a lépten-nyomon megjelenő éhség felszámolásának lehetőségeiről. Hangsúlyozta, hogy a reformátusok számára e mostani időben fontos a még közelebbi kapcsolatok építése, a testvéregyházak képviselőin túlmenően egészen a gyülekezeti személyes kapcsolatokig. A Kálvin Éven túlmutatva az elnök felhívta a figyelmet a 2010-es nagygyűlésre. Buzdított a reformációi ünnep megünneplésének hangsúlyossá tételére, beszélt a református fiatalok bevonásának szükségességéről, és általános ismertetést adott az Reformátusok Világszövetsége financiális helyzetéről. 2009-ben a Kálvin Év kapcsán a református egyházak a világban mindenütt lehetőséget kapnak arra, hogy demonstrálják a béke, az igazságosság és a harmónia szükségességét. Végül a „Technológia a teológia szolgálatában" címmel a Református Világszövetség Kálvin Év kapcsán kialakított internetes, interaktív honlapját mutatta be.


A részvevőknek lehetőségük volt munkacsoportokban tovább gondolni az elnöki előterjesztésben foglaltakat. Különös hangsúlyt kapott a nagy gyülekezetekben szolgáló lelkészek felelőssége, akik munkatársaikkal együtt gondosan előkészíthetik a Kálvin Év lokális eseményeit. A munkabizottságokban a résztvevők beszámoltak a felkészülés eddigi lépéseiről. Rendkívül színes és ötletgazdag eseményekről értesülhettünk. A résztvevők aláhúzták, hogy nem Kálvin személye, hanem teológiájának és Krisztusban elnyert küldetésének üzenet értékű és máig ható öröksége az, ami a jubileumi év során központi gondolatként hirdethető.


A Kálvin Évre a lokális gyülekezeti meghatározottságból, kulturális és etnikai tradícióból fakadóan másképpen készülnek Amerikában, Afrikában és Európában. Megjegyzem, hogy míg amerikai barátaink igencsak a kezdetén állnak a programok szervezésének, afrikai barátaink továbbra is sajátos kegyességi dinamizmusuk által vezérelve a karizmatikus közösségekhez hasonlóan nem egyháztörténeti és teológia-történeti megközelítésben, hanem emocionálisan kezelik a kálvini jubileum ügyét. A Magyarországi Református Egyház a többi egyházzal összevetve példásan készül a jubileumi Kálvin Évre. Szervezeti- és tartalmi tekintetben az egyik legtöbbet felmutató egyháznak bizonyultunk a felkészülést illetően.


Amint az többek számára is megtapasztalás volt már egy-egy ilyen konzultáción, az egyházunk ismertsége és elismertsége által jutott kifejezésre. Számtalan összefüggésben, egyháztörténeti múltunk, valamint a kálvini örökség ápolásának módozatait figyelembe véve elöl járunk. Ugyanakkor feltűnően keveset tudnak, és hiányos ismerettel rendelkeznek a nem európai református testvéreink egyházunk küzdelmes egyháztörténetéről vagy napjaink magyarországi egyházi realitásáról.


A konzultáció további programja során a Reformátusok Világszövetsége főtitkára előadásában a jelenlévők számára jól ismert tényeket sorolt fel a Reformátusok Világszövetsége történetéről, struktúrájáról és jelenlegi működéséről. Az afrikai származású főtitkár különös hangsúllyal szólt Kálvin lelkiségéről, az imádkozó Kálvin példáját hozva a mai kálvinisták elé.


A konzultáció részvevői találkozhattak a Reformátusok Világszövetsége genfi munkatársi stábjával is. Egy sokoldalú és hasznos panelbeszélgetés során bepillanthattunk a teológiai, financiális, missziói területekre, melyeket gondoz és szervez a központi stáb.


Más fontos találkozásokra is sor került az Egyházak Világtanácsa, valamint a Lutheránus Világszövetség vezetőivel a genfi ökumenikus központban. Nemzetközi lelkészi közösségünk ellátogatott Kálvin templomába is, valamint a reformáció történetét bemutató modern és gazdag tartalmat hordozó múzeumba. Úrvacsorás istentiszteleten vettünk részt a Kálvin Auditóriumban. A genfi program során természetesen ellátogattunk a reformáció nagyszabású emlékművéhez és vendégei voltunk egy fogadáson a genfi református gyülekezetnek.


Megtiszteltetés és kiváltság volt számomra, hogy e rangos egyházi körben felkérést kaptam áhítat tartására, s több alkalommal részese voltam a liturgiának, valamint a konzultáció során többször szólhattam egyházunkról, egyháztörténeti és a jelenlegi szolgálatokat érintő összefüggésekben.


Minden ilyen alkalom a találkozás meggazdagító ajándékát hordozza. Barátságok születtek, testvéri kapcsolatok erősödtek, személyessé vált a kommunikáció a világszervezet magas rangú vezetői és a szolgálati helyeken őrállóként munkálkodók között. Istennek adok hálát, hogy részese lehettem a Kálvin Év előkészítését munkáló nemzetközi bizottságnak. Köszönettel tartozom a Zsinat elnökségének személyemet kiválasztó és támogató megbecsüléséért.


Dr. Kádár Zsolt esperes

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a

Jób 4

Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?

tovább

(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)

– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).

tovább

EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!

Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő. 

tovább

2017. november 13. hétfő

Szüret

Az én Atyám a szőlőműves. (Jn 15,1)

 

tovább

Dicsérje Őt a köd is!

Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!

tovább