Beplillantás a Nyilas Misi Ház életébe

LVII. évfolyam 1. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

Egy évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit Miskolcon a Belvárosi Egyházközség gyermek- és ifjúsági missziós központja: a Nyilas Misi Ház.

A használatbavétel egyik első mozzanata 2003. május 13-án történt a Bató Eszter emlékszoba megnyitásával. Ez a halottasszoba Miskolc város egyik helytörténeti nevezetessége. A 19. században élt gazdag, ám tragikus sorsú Bató család legendákkal átszőtt történetét meséli el. Bató István gazdag gabonakereskedő és Imre Eszter házasságából két lánygyermek született: Eszter és Birike. Az ifjabb gyermek 4 évet élt. Az egyetlen örökös, Eszter 27 évesen halt meg. Életéről röviden csak annyit, hogy a Karacs Teréz által vezetett nőnevelő intézetben tanult. Szülei korán férjhez adták egy jó nevű miskolci ügyvédhez, Piskóti Jánoshoz. Férje jóval idősebb volt, mint ő, és hamar megbetegedett. Így a kényszerházasság lényegében betegápolás lett Eszter számára. Mindössze 25 éves volt, amikor megözvegyült. Visszakerült a szülői házhoz, de ekkor már ő is tüdőbeteg volt. Másfél évi ápolás után 1865. május 13-án halt meg. A Deszka templomból temették, a családi kriptában nyugszik, amely a templom közelében található. Eszter még a betegágyán beszélt édesanyjának arról, hogy az épülő új templom tornyába szeretné, ha harangot öntetnének. Ez a kívánsága halála első évfordulójára teljesült, és ma is szól a Kossuth utcai templom tornyában a róla elnevezett Eszter harang. Az örökösök nélkül maradt házaspár mindenre kiterjedő végrendeletet készített, és a hatalmas összegű vagyont a református egyházra hagyták. Ebből épült a leégett Deszka templom is. A halottasszobát pedig azon állapotában bezáratták. Benne képek és bútorok őrzik a család történetét. A házat 1976-ban lebontották. Ennek kárpótlási összegéből vásároltuk a Kossuth utcai székház melletti ingatlant, és építettük fel a közel ezer négyzetméter hasznos alapterületű ifjúsági központot. Itt kapott helyet 27 évi raktározás után az említett emlékszoba berendezése is. Látogatók számára külön kérésre szívesen bemutatjuk.
A Nyilas Misi Ház egyéb helyiségei, udvara és végében a fedett szín azonban a nyüzsgő élet színtere. A földszinti oratóriumban ifjúsági bibliaórák vannak, felnőtt konfirmációs csoport felkészítése és egyéb hitéleti tevékenységek zajlanak. Az emeleti auditóriumban tantermi körülmények között folyik a konfirmációi előkészítés. Itt tartjuk szeretetvendégségeinket is, valamint egyéb előadásokat, tudományos tanácskozásokat. Ez a terem eddig három kiállításnak volt a színtere. Ugyanitt van minden második héten a csángó táncház, melyhez muzsikát az Esztenás Együttes szolgáltatja. Az emeleti hálószobákban (dormitóriumban) egyre gyakrabban fordulnak meg hálóvendégek. A hazaiakon kívül a Felvidékről, Kárpátaljáról és Erdélyből is. A vendégszobák befogadóképessége 30-40 főre tehető.
A jelenünkről annyit, hogy március 14-én, vasárnap a ház udvarán emlékezünk az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 155. évfordulójára Koltay Gergely és a Kormorán Együttes koncertjével. Ez az alkalom egyben a ház felszentelésének első évfordulója is. Március 21-én, vasárnap tervezzük református könyvesboltunk megnyitását, melyet egyházkerületünk egész közössége figyelmébe ajánlunk.
Az eddig elvégzett munkáért Istené legyen a dicsőség. Soli Deo Gloria!


Szabó Sándor
miskolci lelkipásztor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább