Hírcsokor a sárospataki gyülekezetből
LXII. évfolyam 1. szám / Zempléni EgyházmegyeAz estharang, ha kong a néma csendben..." dúdolta több száz ajak együtt a református énekkarral a XI. sárospataki jótékonysági bál műsorának fináléjában az idősebbek által jól ismert dalt.
A térség műfajában legnagyobb rendezvényére lelkesen készülődtek a gyülekezet csoportjai, a fiatalok tánccal, az énekkar új dalokkal, a nőegylet a tombolafelajánlások összegyűjtésével, a dekoráció előkészítésével, a férfiak a sportcsarnok berendezésével. A mintegy négyszáz fős közönség tapssal jutalmazta a szereplőket. Nyitányként az Árvay mazsorett végezte el a kedvcsinálást, Bódiszné Hajnal Alíz helyszínre szabott koreográfiájával. A farsang hangulatát a „Kisrefi" ötletes jelmezesei biztosították, melyben a tanító nénik nagy szívekként jelenítették meg az esemény időpontjaként szolgáló Bálint napot. Ezt követően a gyülekezet tagjainak műsora következett, felhasználva a színpadkép adta három helyszín adottságait, a pataki erdőt, a nádas berket és a „szülőfalut". A humoros jelenetekkel tarkított műsort a Téglás Zsolt vezette Zsindely zenekar dalai tagolták. Zongorán közreműködött Fedorcsák Katalin. Az erdőben presbiterek vadásztak felügyelettel, hiszen a város vezetői vadőrként szerepet vállaltak a műsorban. A nádasban békakórus tanyázott, amíg a magyar alföldre oly jellemző gólya meg nem jelent. A mesehős Rumcájsz megtalálta a szülőfalujukból elbujdosottakat, akiket Sztárai uram hegedűje ismét visszacsalogatott a templomba. Mint a mesében, a bálban is minden jóra fordult a végére, és vígan járták az ifjú nemzedék tagjai a polkát, csárdást, melyet Dér Krisztina tanított be kitartó munkával. Az ünneplőbe öltözött vendégek kihasználhatták a Levi-fotó kihelyezett műtermét alkalmi családi képek készítésére. Boros Ernő és munkatársai ízletes vacsorája erőt adott kinek-kinek a tánchoz vagy a társalgáshoz, mivel a Berta Zoltán és Kővári Ági szolgáltatta zene és a terített asztalok külön helyen voltak, így egymást nem zavarva választhatta mindenki a korának és vérmérsékletének megfelelőbb társasági formát. A rendezvényen gyakorta egy-egy család mindhárom nemzedéke együtt van, és szívesen jönnek el a családok mellett baráti, sőt munkahelyi közösségek is. Megtisztelik jelenlétükkel az alkalmat az ökumenében részt vevő testvéregyházak vezetői és a sárospataki intézmények képviselői. A jótékonysági est bevétele idén a májusban átadásra kerülő Mooser orgona avatási ünnepségének méltó megrendezését szolgálta. Köszönetet mondunk ezúton is a céljainkat támogatóknak, a szervezésben, lebonyolításban, műsorban résztvevőknek, és a nehéz gazdasági környezet ellenére is bőkezű tombolafelajánlóknak.
Zsuzsanna napon zárult a Lorántffy-év
Február 19-én a sárospataki gyülekezet Lorántffy termében egy jelképes alkalom szolgált a Lorántffy Zsuzsanna emlékév lezárásául. A hálaadás, a köszönetmondás és az adományozás gondolata köré fonva az eseményeket, Isten iránti hálaadással emlékeztünk meg az emlékév nevezetes eseményeiről, emléklap átadásával mondtunk köszönetet a megvalósulást támogató személyeknek, intézményeknek, vállalkozóknak, valamint átadásra kerültek a „Lorántffy tallérok" olyan tehetséges, de hátrányos helyzetű diákoknak, akiket a sárospataki iskolák javasoltak. A fejedelemasszony szellemiségét így nem csak az emlékezésben, hanem életpéldája követésében is tisztelhettük.
Áldáshordozó Imanap
Sárospatakon a Lorántffy Zsuzsanna Református Nőszövetség évről évre odaadó házigazdája a világ 170 országában március első péntekjén ökumenikus közösségben megtartott imanapnak. Az idén Pápua Új-Guinea asszonyai készítették el az esemény tartalmi részét, bemutatták hazájuk természeti és történelmi környezetét és missziói céljaikat. A hatalmas hegyekkel és őserdőkkel tagolt országban mintegy 800 különböző nyelvű törzs él, többségük szegény körülmények közt, küzdenek az erőszakkal, bűnözéssel, betegségekkel. A nők missziói munkája a hitébresztés mellett a társadalmi béke, valamint az oktatásban és egészségügyben való feladatvállalásban is megnyilvánul. Munkájuk ráépül arra a szolgálatra, amit Molnár Mária is végzett közöttük, nagyszüleik idejében. A Lorántffy termet megtöltő asszonyok valamennyien részt vettek az imafüzet anyagának felolvasásában, a közös imádságban. A kiadott lemezről megismerték a jelenlévők a pápuák zenéjét, és a környezetükről készült képeket a terem egyik sarkában kis kiállítás formájában készítette el Mészáros Ildikó gyülekezeti munkatárs. A mély együttérzéssel és lelkiséggel végbement alkalmat tea és sütemény mellett való beszélgetés zárta.
Egyházi részvétel a hajléktalanellátásban Sárospatakon
A szükség egyre szorosabbra fűzte a sárospataki Családsegítő és Pedagógiai Szakszolgálat és a református gyülekezet közötti együttműködést. A több éve meglévő kapcsolat három területre terjed ki. Egyrészt részvétel a szolgálat fórumain, ahol a felmérés és a cselekvés kimunkálásának feltételeiben működünk közre. Másrészt a szolgálat munkájának segítése ott, ahol luk vagy fehér folt jelentkezik a ellátó rendszerben. Azt jelenti, hogy folyamatosan ellátja a gyülekezet használtruhával a családsegítőt, valamint a többi egyházzal együtt egy szeretet-naptár vállalásával segítjük a hajléktalanok étkeztetését. Harmadrészt az elmúlt évben három személy befogadásában is közreműködött a gyülekezet, és egy személy mentális támogatásában veszünk részt.
Virágh Sándor lelkipásztor
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
