Kárpátaljai kiszálláson a sárospataki teológia hallgatói
LXII. évfolyam 1. szám / IntézményeinkEgy lelkes, 11 főből álló kis csapat indult útnak négynapos kiszállásra Kárpátaljára 2009. február 26-án. Utunk célja volt meglátogatni a református líceumokat és szolgálni a helyi gyülekezetek istentiszteleti alkalmain. Ez alkalommal a nagyberegi és a nagydobronyi líceumot kerestük fel.
Érdekességként meg kell jegyeznünk, hogy a Sárospatakról induló teológiai hallgatók nagy része (8 fő) kárpátaljai származású, így külön öröm volt számunkra visszatérni a saját szülőföldünkre, hogy bizonyságot tegyünk életünk Uráról. Az igencsak tartalmas, derültséggel és meghitt pillanatokkal teli hosszú hétvégénk a következőképpen alakult.
Első alkalommal megérkezésünk után a Nagyberegi Református Gyülekezet esti istentiszteletén vettünk részt. Az igei szolgálatot Szikszai Szabolcs szenior végezte, Jónás próféta könyve kapcsán hangzott el a gondolatébresztő igehirdetés. Ezt követte a sárospataki küldöttség énekes-verses szolgálata. Ezután a szomszédos líceum épületében közelebbről is megismerkedtünk a református intézmény diákjaival és tanáraival egy ismerkedős vidám est keretében. Egy rövid bemutatót vetítettünk le a sárospataki teológia életképeiből, hogy betekintést nyerjenek a diákok a teológiánkon folyó lelkész-, teológus- és katechétaképzésről. Tettük ezt azzal a szándékkal, hogy újra megelevenedjen a kapcsolat a líceum és a teológia között, illetve hogy elvigyük a pataki teológia jó hírét a pályaválasztás előtt álló keresztyén fiatalok közé. Vidám játékkal, beszélgetésekkel zárult az este. Az líceum lelkészi igazgatója, Tóth László lelkipásztor megköszönte látogatásunkat, és kifejezte a további hasonló alkalmakra való nyitottságát és támogatását.
Másnap utunk Beregszászba vezetett, ahol meglátogattuk a helybeli lelkipásztorokat, megnéztük a Kárpátaljai Református Egyház püspöki hivatalát, és némi vásárlásra is sort kerítettünk. A délutáni órákban megérkeztünk Nagydobronyba, Kárpátalja egyik legnagyobb magyar ajkú településére. Az esti evangelizációkba bekapcsolódva mi is készülhettünk a vasárnapi nagyböjti úrvacsorára.
A következő napon a 7 órakor kezdődő reggeli istentiszteleten az egykori nagydobronyi diák, jelenleg a sárospataki diákság esküdtfelügyelője, Menyhárt István hirdette az Igét. Ezután kirándulni indultunk, meghódítottuk Munkács várát, majd megnéztük a város templomait, ukrán missziós házát, sétálóutcáját, a Rákócziak kastélyát, amely jelenleg a Munkácsy Mihály művészeti iskolának ad otthont. A kiránduláshoz való kedvünket még a havas eső sem szegte. Visszatérve Nagydobronyba végiglátogattuk a település diakóniai intézményeit: az Irgalmas Samaritánus Gyermekotthont és a Rehoboth Idősek Szeretetotthonát, itt is nagy örömmel és érdeklődéssel fogadták szolgálatunkat. Az esti órákban a Nagydobronyi Református Líceum diákjaival közös vidám estet szerveztünk, ahol megismertetve a tanulókat a pataki teológiával, a teológiánkon való továbbtanulásra biztattuk azokat, akik a szent szolgálatra készülnek. Majd közösségépítő játékokkal, énekléssel és mulattató történetekkel töltöttük el a hátralévő időt.
A vasárnapi úrvacsorás istentisztelet után a gyülekezet lelkipásztorával és egyben a líceum lelkészi igazgatójával, Kolozsy Andrással ellátogattunk a helyi cigánygyülekezetbe, köztük Baksa Zsolt 4. éves teológushallgató szolgált. A délutáni istentiszteleten Misák Marianna, a sárospataki teológia tanárnője volt az Ige hirdetője, majd énekekben és versben szólt a bizonyságtételünk, amely egyben záró alkalma volt kárpátaljai kiszállásunknak.
Ezen a hétvégén újra megtapasztalhattuk a kárpátaljai emberek kedves vendégszeretetét, egyszerűségét, nyitottságát. Hisszük, hogy ezek a találkozások, új ismeretségek még inkább erősíteni fogják iskoláink és gyülekezeteink közötti kapcsolatot, s hogy a jövőben is lesz rendszeresen kárpátaljai teológiai hallgató a sárospataki akadémián. Ha Isten is úgy akarja, a hamarosan újabb hasonló kiszállást szervezünk a Tivadarfalvi és a Técsői Református Líceumba. Az elmúlt hétvégéért is Soli Deo Gloria!
Rjaskó Natália,
az SRTA 2. éves hallgatója
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
