Egyházmegyéken átívelő kántortalálkozó Egervölgyén
LXII. évfolyam 2. szám / Egervölgyi EgyházmegyeAz Egervölgyi Református Egyházmegye és a Mezőnagymihályi Református Egyházközség 2009. március 22-re karöltve hívogatott egy - a maga nemében páratlan - eseményre: KÁNTORTALÁLKOZÓRA.
Az ünnepség a mezőnagymihályi templomban kezdődött az Egervölgyi Református Egyházmegye ének- és zeneügyi előadója, Komróczky Sándorné Kádár Margit (aki a mezőnagymihályi megválasztott lelkész) köszöntő szavaival. A Zsoltárok könyvéből hangzottak el idézetek: „Dicsérjétek az Urat... énekeljetek az Úrnak új éneket... dicsérjétek őt kürtzengéssel, dicsérjétek Őt hárfán és citerán... hegedűkkel és fuvolával... Dicsérjétek az Urat, hiszen Istenünkről énekelni jó, hiszen őt dicsérni gyönyörűséges és illendő dolog... Dicsérjétek az Urat énekkel, zeneszerszámokkal... áldjátok az Ő szent nevét..."
Színesítette a köszöntőt a helyi konfirmandusok bizonyságtétele: a 42. zsoltár, melyet orgonán Leskó Tamás egyetemista, a helyi gyülekezet tagja vezetett. Majd az óvodás és alsó tagozatos hittanos gyermekek dicsérték az Urat: „... de Istenhez imádkozott, győzni így tudott..."
Az áhítatot dr. Kádár Zsolt, a MORE Doktorok Kollégiuma főtitkára, egervölgyi esperes tartotta, léleküdítő szavait az Átányi Református Általános Iskolából érkezett gyermekek énekei, szavalatai követték. Kedves színfolt volt, amint az őket vezető pedagógus, Végh Károlyné Marianna tanár néni hegedűjátékkal kísérte a csengő gyermekhangokat.
Ezt követően dr. Farkasné Sajó Márta (a Lévay József Református Gimnázium énektanára) „Az egyházi ének és zeneügy aktuális kérdései" című előadását hallgattuk meg, melyben közvetlen szavakkal a templomi éneklés mikéntjéről, minőségéről, valamint a kántorképzés és továbbképzés fontosságáról is hallhattunk. Előadását saját dallamú kánonjának megtanításával zárta: „Imádkozni jöttem ide" kezdettel.
Majd a megjelent kántorok és lelkész-kántorok beszámolóját követően Bach orgonamuzsikájában gyönyörködhettünk dr. Udvarhelyi István Nándor római katolikus kántor előadásában. Nemcsak ökumenikus jelleget öltött, hanem egyházmegyéken átívelő is volt a kántortalálkozó: eljöttek hozzánk a miskolc-szirmai református énekkar tagjai, éneklésükkel felüdítették lelkünket. Lelkes vezetőjük dr. Farkasné Sajó Márta.
A helyi egyházgondnok, Dövényi Nagy Ferenc zárszavát a záróimádság követte Hajdu Ferenc egyházmegyei főgondnok részéről. Megható volt, amint három palástos lelkész mondott áldást a megjelentekre az Úrasztalától.
Az alkalom szeretetvendégséggel folytatódott a helyi iskolában, Bogárdi Ferencné igazgató asszony jóvoltából. A szépen terített asztalokon az ezerféle finomság és a jó meleg tea a helyi élő gyülekezetet dicsérte; ezúton is illesse köszönet kedves Mindnyájukat! Hosszú lenne felsorolni a fáradozókat, Isten áldását terjessze ki Reájuk!
A szeretetvendégséggel egyidejűleg Kun Zsuzsának, a Borsod-Gömöri Egyházmegye ének- és zeneügyi előadójának ismertetőjét hallgathattuk meg, sok érdekesség mellett a közelmúltban megjelent cd-ket mutatott be.
Sokszínű, értékes délutánt zárhattunk, különösen fontos volt meghallgatni a kántorok beszámolóját, mert akiknek gondjuk van, imádkozhatunk, könyöröghetünk értük mi is, s akiknek örömeiről hallottunk, együtt adhatunk hálát az Úrnak.
Az ünnepség végeztével, akik útnak indultak, így köszöntek el: eljövünk jövőre is! S mi így válaszoltunk: várjuk jövőre is nagy szeretettel! A kedves Olvasót is!
Forrás: www.mezonagymihaly.tirek.hu
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
