„A 19. számú Bükk Cserkészcsapat tápláló talaja a Lévay József Református Gimnázium”

LXII. évfolyam 4. szám / Intézményeink


Parajos Tibor, iskolánk nyugalmazott nevelőtanára, és cserkészcsapatunk „szíve, lelke és motorja" néhány hónapja visszavonult, nyugdíjas lett. Felkerestem egy rövid interjú erejéig, kíváncsi voltam, hiányzunk-e neki.



Hogy érzi magát parancsnok úr, mióta nyugdíjas lett?



Jól érzem magam, de rettenetesen hiányoznak a diákok, a cserkészet, és maga ez a légkör, amiben itt éltem, több mint 10 évig.



Van- e valami az otthoni elfoglaltságok közül, amire most több ideje van, és mi az, ami visszahúzza az iskolába és a kollégiumba?



Több időm jut a mádi borházamra és a szőlőművelésre, ami hétfőtől csütörtökig kikapcsol, és emellett még állandóan azt fontolgatom, hogy miként tudnék a cserkészeten belül hasznosan tevékenykedni továbbra is.



Gondoltam, hogy parancsnok úr rögtön a cserkészetet hozza szóba: melyek a legfontosabb értékek, melyeket a mozgalom adni tud a diákoknak?



A cserkészet lényege a napi jótett és a napi önvizsgálat. A cserkész minden nap tudatosan törekszik arra, hogy valami jót tegyen, legyen az a jótett akármilyen kicsi. Lehet egy mosoly, lehet segítség a nagyszülőknek, lehet az, hogy udvariasan beszélek a tanárnővel. A napi önvizsgálat lényege pedig, hogy ami rossz volt, azt javítsd ki, ami jó volt, azt fejleszd tovább. Ez a cserkészetnek a legmélyebb régiója. Fontos még a soha ne add fel koncepció, vagyis a dolgoknak a pozitív megközelítése.



Mit élt át a több mint 10 év alatt a Lévayban?



Sok mindent átéltem, a rosszakra nem is nagyon emlékszem, volt, de miután levontuk a következtetéseket, továbbléptünk. 1998-ban kerültem ebbe a gimnáziumba, és akkor az áldott emlékű Kapusi Laci bácsi mellett lettem helyettes. Mikor Laci bácsi már fáradni látszott, akkor nekem adta át a csapatparancsnokságot. 1998 végétől vezettem a 19. számú Bükk Cserkészcsapatot. Három irányban fejlesztettem tovább a csapatot: egyrészt a hagyományos cserkészprogramok, másrészt a táborozás, portyák, örsi foglalkozások kivitele, szervezése. Harmadik volt a kultúra és a sport: szavalóversenyek, mesemondóversenyek, népdaléneklő versenyek, rockoperák előadása, a sporton belül pedig az íjászat, méta, foci. Ezekben országos szinten is szép eredményt értek el a cserkészeim. A győzelem az gyümölcs, a gyümölcs zamatát a fa ereje adja, a fa az erejét pedig a tápláló talajból nyeri. A 19. számú Bükk Cserkészcsapat tápláló talaja a Lévay József Református Gimnázium.



Mit üzen parancsnok úr a cserkészeinek?



Köszönöm minden cserkésznek, és mindenkire büszke vagyok, arra is, aki a táborban felkelt és elkészítette a csapatnak a reggelit, arra is, aki éjjel a tüzet őrizte, mert legyőzték önmagukat, és ez volt a legnagyobb feladat.


Készítette: Kalla Lilla 9.c


osztályos média tagozatos diák

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább