Hello Afrika
LXIII. évfolyam 2. szám / Abaúji EgyházmegyeValószerűtlenül, az emlékezetem küszöbe alól, módszeres kiszorítósdival követelt magának utat a 90-es évek popkultúrájában új ikonként megjelenő, nigériai származású Dr. Alban által jegyzet Hello Africa című szám.
A Svédországba költözött énekes, fogorvos ebben a dalban Afrikának, a szülőföldjének varázsáról, az idegen kultúrák által felülírhatatlan örökségéről beszél. Egy olyan többletről, amit a természethez közeli lét, az egyszerűség, a kontinens izzása, az ősi és a keresztyén hit találkozása és az olyan gondolkodók, mint Mandela jellemez. Számunkra sokáig Afrika felfedezését a természetfilmek jelentették, és jobban ismertük a lapátfülű kutya és a tobzoska életritmusát, mint a bennszülötteket. Mára ez a felemás kép megváltozott, és nemhogy az ott élő törzsekről van ismeretünk, hanem arról is, hogy az afrikai keresztyén testvéreink között óriási lelki ébredés van kibontakozóban.
A telkibányai gyülekezet 2006-ban fordította az afrikai, azon belül is a Malawiban élő emberek felé a figyelmét. Ugyanis az észak-ír testvérgyülekezetünk misszionáriusai ekkor utaztak ki Mzuzuba, ahol egy iskolát szerettek volna felszerelni. A vártnál rosszabb helyzet fogata őket: omladozó falak, éhező, beteg gyerekek. A híreket hallva imahátteret biztosítottunk a kint dolgozó elkötelezett keresztyéneknek.
A 2010-es világimanapi program is az egyik afrikai ország, Kamerun köré szerveződött. A telkibányai gyülekezet idén harmadik alkalommal kapcsolódott be ebbe a nem mindennapi erőket megmozgató, élénk lelki megtapasztalásokkal járó, a hit valóságos dimenzióit feltáró globális könyörgésbe. Igyekeztünk a gyülekezeti belterjességet száműzni és vendég szolgáló teológusokat hívtunk Sárospatakról. Tárkány Edit, Tarnóczi Dalma, Pál László és Szegedi Csaba testvéreink énekes, igehirdetői, imádságvezetői szolgálatokat végeztek közöttünk. A Világimanap délelőttjét a faluban, az emberek között töltöttük énekléssel, imádsággal, igeolvasással. Így jutott el az evangélium a faluközpontba, az iskolába, az óvodába, a községházára, a postára és a múzeumba. A Világimanap záró programja délután 5 órakor kezdődött a Művelődési Házban. Az alkalom egyik különlegessége az imalánc volt. Képkockáról képkockára szembesültünk az afrikai emberek életének keresztjeivel, de nem éreztük tehetetlennek magunkat a környezetrombolást, a nők kihasználását, a kizsákmányolt munkaerőt, a halálos betegségeket látva. Minden fájó pont után, amikor a lelkünk sajgott a szenvedés és igazságtalanság terhe alatt, egy-egy gyülekezeti tag, lelkipásztor és teológus imádságban járt közbe Kamerun népéért.
A legutóbbi afrikai élménye a gyülekezetnek húsvét másnapjára tehető. A legátusunk Sipos Előd Zoltán II. éves teológus hallgató részese lehetett annak a 2 hetes missziói útnak, amit magyar teológusok egy csoportja Kenyában töltött. Az ünnep másnap délutáni istentisztelet egyáltalán nem mutatta azt a megszokott képet, hogy a hívek megfáradtak volna a sok hitéleti alkalom látogatásában. Az ünnepi követet is inspirálta az a kíváncsiság, ami a gyülekezetet jellemezte, és élményszerű előadásban részesítette a hallgatóságot. A beszámoló alatt újabb és újabb részletekkel gazdagodott a közösségünk Afrika-képe. Szimpatikus példának találtuk egy szál rózsával fogadni a gyülekezetbe újonnan érkezőket, továbbá egy olyan füzet bevezetését, amibe mindenki felírhatja, hogy mivel tud hozzájárulni a gyülekezeti közösség szükségeinek a betöltéséhez. Nem csak a kis részletekben találékonyak a kenyaiak, de a nagy dolgokban erejükön felül áldozatkészek (pl. keresztyén egyetem, kórház építése).
Azt hiszem, hálásak lehetünk azért, ha az afrikaiak imalistájára felkerülünk mi is, európai keresztyének, magyarok, aminek következtében - remélem - a hosszú száraz évszak után végre áldások esője áraszt el minket. Hello Afrika, jó érzés, hogy ti ott szintén Krisztusba vetitek a reménységeteket!
Szalay László Pál
lelkipásztor
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
