Évközi kántorképző a Miskolci Lévay József

LVII. évfolyam 1. szám / Misszió

A Tiszáninneni Református Egyházkerületben 1993-ban indult el a kántorképzés Sárospatakon, ahol a Református Kollégiumban leltünk otthonra.

1998-ban a megnövekedett létszám és hangszerigény miatt a tanfolyam átköltözött Miskolcra. Itt a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon falai között folytattuk munkánkat. A tanulmányi vezetést kezdetektől Berkesi Sándor - Liszt-díjas karnagy, a Debreceni Református Kollégium és a Zeneművészeti Főiskola tanára, jelenleg a Tiszántúli Egyházkerület egyházzenei igazgatója - vállalta. (Ezt a feladatot időközben Berkesi Boglárka karnagy vette át, és folytatja, édesapjához hasonló nagy lelkesedéssel.) A szervezéssel kapcsolatos teendőket Szűcs Endre - dédestapolcsányi lelkipásztor, egyházkerületi énekügyi előadó és főjegyző - végzi azóta is folyamatosan. Ők az évközi kántorképző megszervezésében is nagy segítségemre voltak. Hasznos és jószándékú tanácsokat adtak még számomra:  Bódiss Tamás (országos egyházzenei előadó, a Zeneakadémia Egyházzene Tanszakának tanára), Szabó Gábor (a Zsinat Ének-Zenei Bizottságának elnöke), Körber Tivadarné (a Zeneakadémia munkatársa, az ELTE ének-zene tanszékének tanára), Fekete Csaba (a Debreceni Nagykönyvtár tudományos főmunkatársa), Hobaj Tünde (az Oktatási és Művelődési Minisztérium munkatársa) és Kissné Balázs Enikő (a Református Egyházzenészek Munkaközösségének - ReZeM - titkára).  Rajtuk kívül még sok kollégától kaptam bíztató szavakat és tanácsokat, amit ezúton is hálásan köszönök!
A nyári tanfolyamok háromhetes intenzív képzése magával hozta az igényt, hogy a tanulók év közben is folytathassák tanulmányaikat, és folyamatos képzésben részesülhessenek. Ennek megoldására többször történt kísérlet, de a havonkénti alkalmakon állandóan változó létszám és közlekedési nehézségek miatt a folyamatos képzést nem tudtuk megvalósítani.
A Miskolci Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon igazgatósága az elmúlt tanév végén döntött úgy, hogy megpróbálja megoldani ezt a problémát. Ennek érdekében a 2003/2004-es tanévben rendszeres, heti órabeosztással működő képzést indított. A nyári kántorképzőre járó lévays diákokon kívül fogadta a más iskolákba, sőt más településekre járó diákokat is, összesen 20 főnek biztosítva ezzel a rendszeres hangszeres képzés lehetőségét. A tanulók többsége a nyári tanfolya­mok résztvevője, hárman azonban teljesen kezdőként csatlakoztak az egyházzenével ismerkedők táborához: gimnáziumunk 9. évfolyamáról (ők elméleti tantárgyként gyülekezeti éneket és szolfézst is tanulnak, heti egy alkalommal). A miskolci, illetve itt tanuló diákok hét közben, tanítás után, a vidékiek szombaton vesznek részt az órákon: egyénileg beosztott órarend szerint. Nagy segítséget jelent számunkra a Miskolc-Belvárosi gyülekezet felajánlása, akik lehetővé tették számunkra, hogy az Egyházkerületi Székház nagytermében óratartási és gyakorlási lehetőséghez jussunk. A gimnázium hangszerállománya 6 harmónium - ebből 3 saját hangszer, hármat pedig az egyházkerület bocsátott rendelkezésünkre - és egy kétmanuál-pedálos elektronikus orgona. Ez fedezi a jelenlegi tanuló-létszám mellett az órák megtartásához és a gyakorláshoz való hangszerigényünket.
A tanulók egyházmegyénkénti eloszlása a következőképpen alakult:
- Borsod és Borsod-Gömör: 17
- Abaúj: 1
- Zemplén: 1 fő
- 1 evangélikus tanuló, aki az ökomenikus tananyagon kívül saját felekezete korálkönyve szerint részesül oktatásban.
A tanulók - akiknek jelentékeny része jelenleg is rendszeresen végez kántori szolgálatot - az alábbi gyülekezetek tagjai: Abaújszántó, Bekecs, Edelény, Felsőnyárád, Gelej, Hernádkak, Mályi, Mezőcsát, Miskolc-Belváros (2 fő), Miskolc-Görömböly, Miskolc-Tetemvár, Nekézseny (3 fő), Ózd, Putnok (2 fő), Radostyán + 1 fő evangélikus (Miskolc-Vasgyár). Ez alapján mondhatjuk, hogy a gimnázium által működtetett évközi kántorképző az egész Borsodi Egyházmegyére kihat, sőt azon túl is.
Én magam - aki a '93-as kezdéstől folyamatosan részt veszek a kántorjelöltek oktatásában - több szempontból is fontosnak és dicséretesnek látom ezt a vállalkozást. Először, mert túllép az iskola falain (jelenleg 9 tanuló van a Lévayból) és „külsős" hallgatókat is fogad; ezzel az egész régiót átfogja. Másodszor, mert a kántorok képzésével az egyes gyülekezetek életére közvetlenül hatást gyakorol: a tanulók énektanítási szolgálatot is végeznek gyülekezeteikben - erre állandó biztatást kapnak - szélesítve ezzel az énekrepertoárt, értékes, elfeledett énekeinket felelevenítik; hangszeres szolgálatukkal emelik az áhítat dicsőítő jellegét. Ez persze több évet igénybe vevő folyamat eredménye, hiszen a hangszertudás nem sajátítható el egyik napról a másikra. Harmadszor, mert a hallgatók között vannak, akik lelkésznek készülnek, velük pedig emelkedni fog azon igehirdetők száma, akik nem csak szeretik, de értik és művelik is a liturgikus zenét. Ez véleményem szerint fel sem becsülhető fontossággal bír, hiszen a liturgia és a liturgikus zene szerves egységet alkot. Sajnos, mai egyházunkban ez kevéssé valósul meg, de a változás lehetősége, ami gyülekezeteink lelki megújulásához vezet, éppen e felnövekvő generáció által érhető el. Megérdemlik tehát, hogy e törekvéseikben minden segítséget megkapjanak, és honnan várhatnák ezt, mint egyházi intézményeinktől.
Kun Zsuzsanna
tanár, egyházzenész, Miskolc

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10

Január 1.

"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "

                                                                                                       (5 Móz, 9:4)

tovább

(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)

– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása. 

tovább

Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés

Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe? 

tovább

2018. január 1. hétfő

Fogadalom

„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)

tovább

Assisi Ferenc: Újévi imádság

Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.

Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.

tovább