Örömteli házasság? - Házassággondozó délután Noszvajon
LXIII. évfolyam 2. szám / Egervölgyi Egyházmegye"Amit Isten egybekötött, ember azt el ne válassza"- mondja az Úr Jézus (Mt 19,6). Jó, jó, de mit tegyünk, ha már nem jövünk ki egymással? Ha már nem ég az a tűz, amit szerelmünk kezdetén tapasztaltunk? Ha már nem leljük örömünket egymás társaságában? Ha az évek során eltávolodtunk, elhidegültünk egymástól? Van más lehetőség a váláson kívül? Mit tegyünk, ha ezt szeretnénk elkerülni?
Ezekkel a kérdésekkel, vagy ezek feltevésének a hiányával gyakorta találkozunk a 21. század eleji Magyarországon. Egyházunk számára fontos feladat, hogy megpróbáljunk segítséget nyújtani ahhoz, hogy jelenlegi vagy leendő gyülekezeti tagjaink Isten akarata szerint egyben tudják tartani házasságukat. Ezt a szükséget felismerve a Noszvajon működő két fiatal házaskör alkalmain már tanulmányoztunk házassággondozással foglalkozó keresztyén szakkönyveket. Több házaspár eljutott a Bibliai Házassággondozó Szolgálat (www.bhsz.hu) nyári heteire. Az ő javaslatukra hívtuk meg a szolgálat munkatársait, hogy a házassággondozás témájában tartsanak előadásokat, és adjanak lehetőséget kérdések feltevésére.
2010. március 27-én, szombat délután 2 órakor kezdődött házaspári csendesnapunk a noszvaji iskola aulájában. Nemcsak reformátusok, és nem csak helybeliek részvételével összesen kb. 50 fő vett részt ezen a plakátok segítségével is meghirdetett programon. A helyi lelkipásztor köszöntése és a rövid áhítat után Mózes Áron vezetési tanácsadó tartott előadást Hullámzó házasság címmel, amit gazdagon illusztrált számítógépről kivetítet képekkel. Az évszakok változásához hasonlította a házasság különböző időszakait. Kifejtette, hogy bár különböző intenzitással, de minden házasság keresztülmegy mind a négy évszakhoz hasonló időszakon, hiszen az élethelyzetek folyamatosan változnak az életünk során. A tél bemutatásával kezdte az előadást: ez a legfájdalmasabb időszak, amikor érzelmi elhidegültség állapotában van egy házaspár.
De bíztatta a jelenlévőket: a telet követheti a tavasz, bár ez a házassággal kapcsolatban nem magától következik be, hanem aktív részvételt kíván mindkét féltől. Dolgozni kell a házasságon, időt, energiát kell belefektetni, hogy az életjelek újra tapasztalhatóak legyenek benne. Először is szorosra kell vonnunk a kapcsolatunkat Jézus Krisztussal, és az Ő segítségét kérve, imádkozva láthatunk hozzá a házasságunk rendbetételéhez. Öt szeretetnyelvről, vagyis az egymás iránti szeretetünk kifejezésének öt lehetséges módjáról, és azok gyakorlásának a fontosságáról hallottunk továbbá az előadásban. Ezek pedig, ahogyan Gary Chapman Egymásra hangolva (Az öt szeretetnyelv a házasságban) című könyvében találjuk: 1. az elismerő szavak, 2. az együtt töltött minőségi idő, 3. az ajándékozás, 4.a szívességek, és a 5. a testi érintés. Ezeknek gyakorlását erősítve - felfedezve, hogy a házastárs számára melyek a különösen fontosak -, elkezdődhet az a folyamat, amely során egy házasság újra egyre örömtelibbé válhat.
Eljöhet tehát a nyár is, amikor a házasságot napsütéses, termékeny, gyümölcsöző kapcsolatnak éljük meg. Ekkor azonban éberen kell őrködni a házasság jó állapotán, amiben az egymás iránti őszinteség segíthet. Ez azért fontos, mert így lehet megakadályozni, hogy beköszöntsön az ősz, ami látszólag gyönyörű, valójában azonban már elindult egy hanyatlás, és a házasság az őszinteség hiánya miatt a tél felé sodródik. Az előadás végén az előadó felesége, Zsuzsa beszélt arról, hogyan is történt mindez az ő házasságukban.
A második előadást Kovács Károly pszichológus és családterapeuta és felesége, Kata közösen tartották felváltva, egymásnak adva a szót, szintén kivetített képekkel szemléltetve mondanivalójukat. Az ő előadásuk címe Intimitás és szexualitás volt. Ennek keretében szó esett többek között arról, hogy miért fontos a házasságig várni a nemi élet elkezdésével. Hangsúlyozták a házasélet ezen területével kapcsolatos kérdések, problémák, igények megbeszélésének a fontosságát a házasfelek között. Az előadók beszéltek a férfi és a nő közötti különbségekről a nemi élet megközelítését illetőleg: pl., hogy a férfiak vizuálisan, a nők viszont inkább érzelmek, a bensőséges lelki kapcsolat révén válnak érdeklődővé. Kitértek a pornográfia (internetes stb.) káros hatásaira is.
Az előadásokat követően volt lehetőség beszélgetésre fórumszerűen, de a szünetben és a programot követő szeretetvendégség közben személyesen is az előadókkal, akik egyébként a Debrecen Nagyerdei Református Gyülekezet tagjai. Este 7 óra után fejeződött be ez a program, amire Isten iránti hálával gondolunk vissza, és aminek az áldásait azóta is érezhetjük (egy házassági válság kezelése a programot követően megkezdődhetett szakértő segítségével).
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a
Jób 4
Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?
(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)
– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).
EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!
Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő.
Dicsérje Őt a köd is!
Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!