Nyári kántorképző tanfolyam
LVII. évfolyam 1. szám / MisszióBemegyek egy templomba. Énekelnek. A zsoltár szövege ismerős. A dallama nem annyira: szinte semmiben sem különbözik a következő énekétől. Ritmusa nincs, minden hang egyforma hosszú, pedig több mint fél évszázada énekeskönyvünk jelöli a ritmust. Az énekek így elveszítik jellegüket, az éneklők pedig a szöveg mondanivalóját. Nincs különbség egy hálaadó, örvendező ének és a bűnbánati zsoltárok előadása között.
Bemegyek egy templomba. Zsoltár szól. Van lendülete, vannak sorai, így van mondanivalója is. Ez egy hálaadó zsoltár. Felismerem, jól esik énekelni.
Ahogyan az istentiszteleten fontos a jó igehirdetés, amelyhez képzett lelkipásztor kell, úgy fontos az éneklés is, amihez szintén képzettség szükséges. Ehhez is érteni kell. Sok helyen belekényszerülünk abba a helyzetbe, hogy „magad uram, ha szolgád nincs", és a lelkipásztor látja el a kántori feladatokat. A kérdés az, hogy a lelkipásztornak kell-e mindennel foglalkoznia. Erre lehet azt válaszolni, hogy sok helyen nincs fiatal, akit taníttatni lehetne, de hadd mondjak egy pozitív példát: egyik tanítványunk negyvenes évei közepén kezdett tanulni, ma pedig már a kántorvizsga küszöbén áll.
Van lehetőség kántorok képzésére. Egyházkerületünk 1993 óta működteti a nyári kántorképző tanfolyamot, ahol háromhetes intenzív képzésben vehetnek részt a tanulni vágyó kántorok és kántorjelöltek. 14 éves kortól 50 éves korig bárki beiratkozhat, aki tenni szeretne az egyházzene ügyéért. 2000-től fiatalabbak is belekóstolhatnak egy hét erejéig a kántorképzésbe. A kántor előképzőre 10 éves kortól jelentkezhetnek a gyermekek, külön foglalkozásokon játékosan sok hasznos dolgot elsajátíthatnak.
Az előképzettség nem feltétel. Nemcsak az jöhet, aki már tanult zongorázni vagy valamilyen hangszeren játszani, esetleg zeneiskolába járt. Őket is szívesen látjuk haladóbb csoportjainkban, de tanfolyamainkon egészen az alapoktól el lehet kezdeni a tanulást. Ezért több ilyen nyári tanfolyamon kell részt venni ahhoz, hogy valaki oklevelet szerezhessen, de már az is nagyon jó, ha valaki egy nyáron eljön, hiszen sokat tanulhat három hét alatt. A tapasztalatok szerint aki egyszer belekóstolt, vágyni fog a következő évben is.
Legfontosabb tárgyunk maga a gyülekezeti éneklés. Egyrészt magukat az énekeket tanuljuk, másrészt a tiszta éneklést, az átélt előadást, hogy hazatérve a gyülekezet éneklése, istentisztelete is gazdagodhasson. Ugyanilyen hangsúlyos a hangszertanulás. Minden nap két órát töltenek a hallgatók hangszerrel: először harmóniummal, bizonyos szint felett pedig orgonával. Mindezek alapjaként a zeneelmélet szolgál. Magasabb csoportokban már karvezetést is tanulnak a hallgatók. Milyen szép, amikor egy gyülekezetnek van egy kis kórusa. Ez persze csak akkor lehetséges, ha van, aki segít megtanulni a műveket, van aki vezeti a kórust. Sok más tárgyunk is van, mindegyik nagy segítség a gyakorlati, kántori szolgálathoz.
Az esti program mindenkinek közös: a karének. Hogy milyen komoly munka folyik itt, azt jól jellemzi a tanfolyamok végén tartott zárókoncert, melyen a kicsik és a nagyok együtt vesznek részt tanáraikkal. Munkánk sikere talán, hogy az elmúlt két évben szinte be sem fértek az érdeklődők a koncertre.
A leírtak alapján szeretném bátorítani lelkipásztor testvéreimet, hogy küldjék tehetséges fiataljaikat a kántorképző tanfolyamra, és ugyanígy szeretném bátorítani a gyülekezeti tagokat, segítsék ebben a lelkipásztorokat és a fiatalokat. Az ifjúság képzése ugyanis a legjobb befektetés: a mi istentiszteleteink lesznek szebbek, jobbak.
Gávay Katalin
kántor, énektanár
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét. 1Jn 3,10
Január 1.
"Mikor azért kiűzi az Úr, a te Istened azokat te előled, ne szólj a te szívedben, mondván: Az én igazságomért hozott be engem az Úr, hogy örökségül bírjam ezt a földet; holott e népeket az ő istentelenségökért űzi ki te előled az Úr; "
(5 Móz, 9:4)
(5) „Összetörte az Úr a gonoszság vesszejét…” (Ézsaiás 14)
– Ennek a próféciának az értelmezése során az egyházatyák és számos bibliamagyarázó arra a meglátásra jutott, hogy ez az igeszakasz a Sátán, a gonosz bukásának szimbolikus ábrázolása.
Ezékiel 36,26 – Az év igéje - Újrakezdés
Milyen gondolatokkal és érzésekkel indulunk neki az új évnek? Talán új esélynek tekintjük és örülünk annak, ami majd jön, vagy inkább bizonytalanul és gondterhelten nézünk a jövőbe?
2018. január 1. hétfő
Fogadalom
„Most azért az Urat féljétek, és őt szolgáljátok hűen és feddhetetlenül!... Távol legyen tőlünk, hogy elhagyjuk az Urat, és más isteneket szolgáljunk!” (Józsué 24,14...16)
Assisi Ferenc: Újévi imádság
Ó szelíd és alázatos Jézus, hallgass meg.
Mások megbecsülésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Mások szeretetének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások dícséretének a kívánásától szabadíts meg Jézus.
Az elsőbbségben részesítés kívánásától szabadíts meg Jézus.
A tanácsom kikérésének a vágyásától szabadíts meg Jézus.
Mások helyeslésének a kívánásától szabadíts meg Jézus.