Egy logó és ami mögötte van

LXIII. évfolyam 2. szám / Misszió

Ha ma egy tőlünk több ezer kilométerre lévő protestáns országban azt mondom: logó és küldetésnyilatkozat, akkor sokan kapják fel a fejüket a szokásos jó református: „minek az nekünk, eddig sem volt..." jel-mondattal. És folytatják a „meg hát megvan nekünk a küldetésünk, maga az Úr Jézus jelölte ki" és itt következett sajnos nem idézhető, ámde pontatlan citátumok sokasága hol a Szentírásból, hol némely Kálvinnak tulajdonított, a magunk képére formált soha ki nem adott művekből.

Még jó, hogy nálunk, a mi Egyházunkban mindenki érzi annak a fontosságát, hogy a nagy általánosságban megfogalmazott célokat jól megfoghatóvá tegyük, hiszen csak így tudunk hozzá eszközt - ne adj Isten -, pénzt és persze embert rendelni. A gyülekezetépítéssel és ezen belül az ifjúsággal és az ifjúsági misszióval foglakozó könyvek részletesen leírják, hogy a jól működő gyülekezetnek és ifjúsági missziónak nagyon pontosan megfogalmazott küldetésnyilatkozatra van szüksége ahhoz, hogy a célokat mindenki tisztán és pontosan lássa, és ezek alapján döntsön arról, hogy tud-e vele azonosulni, és részt akar-e venni annak a közösségnek az életében, amely e célok elérésére törekszik. Természetesen ez a nehezebb műfaj, hiszen újra és újra át kell gondolnunk a felhatalmazásunkat, a céljainkat, és ezt kell szavakba önteni, nem pedig azt, hogy mihez is értünk, mire van emberünk, vagy mire kapunk normatívát. Jézus Krisztus nagyon tisztán és világosan fogalmazta meg céljait, és ezen célok mellett kötelezte el tanítványait, és ezen célok elérése érdekében végezte szolgálatát. Amikor pedig tovább adta a felhatalmazást, akkor is konkrétan elmondta, mi az a feladat és küldetés, amelyben minden keresztyénnek élnie és szolgálnia kell. Ezt a krisztusi parancsot kell a ma embere és fiatalja számára érthetővé tenni, a saját nyelvén megszólaltatni, a célokat érthetően kifejezni, hogy ne legyen kérdéses: miért létezünk, és mi a feladatunk. Ebben a folyamatban a kiindulópont Jézus Krisztus két legfontosabb parancsa: a szeretet és az ebből táplálkozó misszió el nem évülő elrendelése lehet. A Tiszáninneni Református Egyházkerület Ifjúsági Missziója így fogalmazta meg Krisztus két parancsa alapján a célokat, a feladatokat, így pontosította a küldetését, alkotta meg logóját, és rendezte a mai fiatalok számára is érthető szavakba Jézus Krisztus parancsát. (Az ötlet nem saját, hiszen szerte a világon ezt a modellt használják, gyülekezetek és közösségek építkeznek ezen elv mentén, erről részletesen Rick Warren: A céltudatos gyülekezet c. könyvében bővebben tájékozódhatunk.) A parancs szavait (1. Szeresd az Urat, 2. Szeresd felebarátodat, 3. Tegyetek tanítvánnyá, 4. Megkeresztelve, 5. Tanítva) értelmeztük, így találva meg azt az öt szót, amely érthetővé teszi Jézus akaratát (1. Imádás, 2. Szolgálat, 3. Evangéliumhirdetés, 4. Közösség, 5. Tanítványképzés). Ebből született meg a küldetés nyilatkozat öt szava (1. Ragaszkodni, 2. Közösséget vállalni, 3. Elérni, 4. Törődni, 5. Indítani), és eköré az a vállalható cél és küldetés, amellyel fiataljaink és gyülekezeteink azonosulhatnak.

A TIREK Ifjúsági Missziójának küldetése, hogy Isten Igéjével a fiatalokat ELÉRJE, őket Krisztus követésére INDÍTSA, és református keresztyén KÖZÖSSÉGGÉ formálja, azért, hogy Istenhez RAGASZKODJANAK és társaikkal TÖRŐDJENEK.


ifj. Csomós József ifjúsági referens


 

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább