Életjel Sajószentpéterről, 2010 - püspökök evangelizáltak a Nagytemplomban

LXIII. évfolyam 3. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

"Nagytemplom - kis gyülekezet" - faraghatnánk magunkról efféle kényszeredett bökverset, ha a Sajószentpéter-Nagytemplomi Református Egyházközség mai helyzetéről pár szóban kellene beszámolnunk.

Pedig... Pedig alig három emberöltővel ezelőtt Lévay József, gyülekezetünk hűséges tagja még mily' természetesen írta naplójába: vasárnap roskadásig megtelt néppel a szentpéteri Öregtemplom! De hála a Teremtő és Megtartó Istennek, a 20. század viharai által megszaggatott, töredékére zsugorodott, vagyonából korábban erőszak, újabban fondorlat által kiforgatott Gyülekezet él és élni is akar!

Sajószentpéter városa, az egykori járási székhely, korábban Borsod-Gömör református szellemének és hitéletének egyik legfontosabb központja volt, két lelkésszel, három kántorral. „Esperescsináló gyülekezet" - mondhatták volna rá teljes joggal, hisz az elmúlt évszázadokban lelkipásztoraink közül heten is viselték (itteni szolgálatuk alatt nyerték el!) e megbízatást. Mára e respektusnak csupán nyomait őrizzük, bár e hagyományok máig „működnek", hatnak életünkre, feladatainkra: köteleznek bennünket, fontosak nekünk. E szerep lényege, hogy Sajószentpéter és annak református Nagytemploma a Miskolcot északról határoló területek református életében többre hívatott el, mint egy „sima" gyülekezet. Ha lelkészi gyűlésről, koncertről, komolyabb tömegeket, több gyülekezetet megmozgató rendezvényről van szó, helyszín gyanánt e régióban elsőként a szentpéteri Nagytemplom jöhet szóba. Világosan megmutatkozott ez a szervező, kisebb gyülekezeteket segítő szerep néhai dr. Horváth Barna esperes úr szentpéteri munkálkodásának idején. De e hagyomány folytatásaként, ugyanilyen sikeresnek ítélhetjük az elmúlt időszakban főtiszteletű Csiha Kálmán püspök úr sajószentpéteri evangelizációját 2007-ben, vagy a számos, magas színvonalú koncertet ugyanitt.


Ilyen előzmények után - Borbély János lelkipásztorunk többéves előkészítő, egyeztető munkája eredményeként - kerülhetett sor idén májusban arra, hogy nem is egy, de rögtön két püspök is vendégeskedjen, evangelizációs esteken szolgáljon Sajószentpéteren. 2010. május 11-én főtiszteletű Csomós József tiszáninneni püspök nyitotta a sort, majd a rákövetkező három estén főtiszteletű Steinbach József dunántúli püspök folytatta azt. Felejthetetlen estéink alapigéje a Szentírás 18. zsoltárának alapján szólt, innen idéztük az evangelizáció címét is: „Szeretlek, Uram". E zsoltárból kiindulva a szolgálatok mind életünk és hitünk egy-egy nagy kérdését járták körül: „Ki vagyok én?", „Milyen az Isten?", „Mit tett értem?", „Mit vár tőlem?".


Az evangelizációs alkalmakra - nagy örömünkre, a sokéves szokásoknak megfelelően - a környékbeli gyülekezetekből is érkeztek hozzánk testvérek, kiknek ide-, majd biztonságos hazaszállításáról - a Borsod-Gömöri Egyházmegye segítségének hála - autóbuszok gondoskodtak. 12-én különösen kedves vendégeket köszönthettünk Szentpéteren: felvidéki testvérgyülekezeteink képviselőit: Sajórecske, Sajószentkirály és Kövecses református magyarságának szép számú csoportját. A Zsámbokné Szakál Piroska lelkészasszony vezetésével első alkalommal hozzánk látogató barátainkat ebéddel vártuk, majd kis városnéző séta gyanánt Lévay József református költő és politikus szentpéteri emlékházát néztük meg közösen. Este, talán a négynapos evangelizáció legfelemelőbb napján, együtt vehettünk részt a templomi alkalmon. Már-már újra elmondhattuk: zsúfolásig megtelt emberekkel a szentpéteri Nagytemplom. Istennek legyen ezért hála!


Paszternák István mb. gondnok, Sajószentpéter-Nagytemplom


 



(A négy esti evangelizációról készült hangfelvételek megtalálhatóak a www.tirek.hu egyházkerületi honlap Digitális Kollégium menüjének Médiatárában. Az alkalomról készült bőséges fényképanyagot a Nagytemplomi Gyülekezet honlapján találhatjuk meg: www.sajoszentpeter.tirek.hu)


Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább