Gyülekezeti kirándulás Szentendrére a Szabadtéri Néprajzi Múzeumba
LXIII. évfolyam 3. szám / Egervölgyi EgyházmegyeTartalmasnak ígérkező kirándulásra indult a tibolddaróci református gyülekezet egy része, 2010. szeptember 12-én, vasárnap Szentendrére, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumba, amely sok ember előtt ezen a néven ismert: Skanzen.
Hogyan kerültünk mi oda? A tibolddaróci gyülekezetnek tagja volt egy idős néni, Cseri Sámuelné, akinek hite, gyülekezete iránti hűsége, gyermekei és unokái iránti szeretete, mindenki számára példaértékű. Nem volt nap, hogy ne kulcsolta volna imádságra kezeit, nem volt nap, hogy ne érdeklődött volna családjának tagjai iránt. Lidike nénit 91 éves korában, ez év februárjában az Úr Isten hazaszólította. A temetésem kerültünk kapcsolatba unokájával, dr. Cseri Miklóssal, aki a Skanzen igazgatója. Az ő meghívására indultunk kirándulásra, hogy személyes kalauzolása által kapjunk betekintést a régen élt magyar emberek kultúrájába és életébe.
Megérkezve a Skanzen előtti parkolóba, a modern főbejáraton keresztül kilépünk egy olyan épület peronjára, amely az 1883-as építésű mezőhegyesi vasútállomás pontos mása. Többen elcsodálkoznak, milyen szép épületeink voltak nekünk régen. A Skanzen 60 hektáros területén kisvonat viszi a látogatókat egyik tájegységtől a másikig. A masiniszták korhű ruhában fogadnak bennünket a kisvonat kabinjában. Igazgató úr tájékoztatásából megtudjuk, a Skanzen területén úgy próbálják kialakítani a különböző tájegységeket, hogy azok a nagy Magyarország területén lévő különböző vidékeken élő emberek építkezési szokásait és életet mutassák be. Mi azt a tájegységet nézzük meg, amelynek felavatására, megáldására és felszentelésére 2010. június 25-én került sor. Ezen a területen Novajról, Noszvajról, Emődről találhatók itt régi házak, de láthatunk pincét Mádról is. Református egyházunk képviseletében Csomós József püspök úr kérte Isten áldását a tájegységet bemutató épületekre, hogy ezek által minél több ember kapjon ismeretet arról, hogyan éltek 100-200 éve az emberek hazánkban. A Skanzen területén református, görög és római katolikus templom is található. A református templom Mándokról került ide, nem másolat, hanem az eredeti kicsi templom, amelyet ott lebontottak, a Skanzen területén pedig újra fölépítették. Megérkezésünkkor éppen istentisztelet volt, amelyen mi is örömmel vettünk részt. Néhány percet töltöttünk annál a síremléknél, amely Tibolddarócról került a Skanzenba, az igazgató úr nagyszüleinek régi síremléke. Meghatódva énekeltük eleinkre emlékezve, Istenre tekintve: Tebenned bíztunk eleitől fogva.
Mi is a célja ennek a múzeumnak? - tettük fel a kérdést az igazgató úrnak. A Skanzenben látható házak, épületek nagy része eredeti. Hazánk területéről próbáljuk összegyűjteni azokat a házakat, épületeket, amelyek egy-egy jellegzetes építési stílust képviselnek. Az adott épületet elbontjuk, elhozzuk a Skanzen területére, itt újból felépítjük és berendezzük azokat.
Sok-sok látogató érkezik ide, hogy megpihenjen, kikapcsolódjon, a gyökerei után kutasson. Sokszor adunk tanácsot, ha valaki régi házat szeretne felújítani, de kemence-építő tanfolyamot is indítunk az érdeklődők számára.
Felemelő élmény volt hallgatni a sok tartalmas beszámolót annak tolmácsolásában, aki a legapróbb részleteit is ismeri mindannak, ami a Skanzenben található. Isten áldását kérjük az ott folyó munkára, látogatókra, dolgozókra.
Papp Zsolt Endre, Tibolddaróc
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
…intettünk és buzdítottunk, és kérve kértünk titeket: éljetek az Istenhez méltó módon… 1Thessz 2,12a
Jób 4
Miért zavarta Elifázt (5–6), hogy Jób hitének egyértelmű áldásait látta mások életében (3–4)? Milyen lélek van abban, aki a gyászolót vádolja gyermekei haláláért, az őt ért csapásokért (7–9)?
(13) „Jött valaki az ég felhőin…” (Dániel 7,1–14)
– Dániel látomásában rémséges vadállatok tűnnek fel, egyik felfalja a másikat. Igazi vadállatok ezek a korabeli, egymást követő birodalmak: a babiloniak, a médek, a perzsák, a mindent „egyesítő” nagy macedón (görög, hellén) birodalom, és annak utódbirodalmai. Mindegyik ijesztő, erőszakos, mindent felemésztő, a maradékot összetaposó, pusztító, nagyokat mondó szájával hőbörgő (1–9).
EZÉKIEL 13,17-23 - Nem ártatlan játék!
Az Ószövetség kizárólag ezen a helyen említ kifejezetten hamis prófétanőket. Férfi kollégáiktól eltérően ők nem csak hazugságokat hirdetnek Isten üzeneteként, hanem még mágikus rituálékat (halottidézéseket) is tartanak, és mágikus tárgyakat állítanak elő.
Dicsérje Őt a köd is!
Minden lélek és minden létező,
hó és szélvihar, tűz és jégeső,
Dicsérjétek az Urat!