A Reformáció 500. évfordulója alkalmából rendezvénysorozatot szerveztük a parókiára.
A projekt folyamán megerősödtünk abban, hogy van érdeklődés roma lakosság részéről is gyülekezetünk közössége iránt. A mutatókat, melyeket vállaltunk kétszeresen túlteljesítettük. Ezek a foglalkozások egyben érzékenyítő foglalkozások voltak a gyülekezetünk és a helyi roma közösség között. Az előadások során felmerülő kérdések lehetőséget biztosítottak egymás illetve gyülekezetünk és egyházunk jobb megismerésére. Hét alkalommal találkoztunk a projekt során: Huszár Gál énekei, Reformáció folyamata, A Biblia újrafelfedezése, Lorántffy Zsuzsanna élete a reformáció nyomán, A reformáció mai értékei, Gyülekezetünk történetének háttere, melynek záró alkalma egy debreceni kirándulás volt. Az előadók díjait, és az előadások szervezését a pályázat költségvetéséből fedeztük. az előadások tartásában részt vettek lelkipásztorok, szociológus, egyetemi történelem szakos hallgató, történelem tanár is. A kötetlen beszélgetés segítette elő, hogy az előadás után módunk volt szeretetvendégséget tartani, így a feltett kérdéseket, illetve az előttünk felvázolt előadásokat egymás közt is megvitathattuk. Az előadások nagyon változatosak voltak, amit a projektor és laptop segítségével - amit a pályázatból finanszíroztunk- tettek az előadók szemléletessé. Így voltak képes beszámolók, interaktív előadások, kérdőíves feldolgozások. A pályázat zárásaként egy kirándulást szerveztünk Debrecenbe, ahol roma emberek vettek részt és mint a reformáció fellegvárát ismertettük meg velük. Itt nem csak a múltat tudtuk bemutatni, hanem a jelen lehetőségeit is, hiszen meglátogattunk történelmi helyszíneket és egy roma szakkollégiumot is, amely a református egyház fenntartásában van. A pályázat folyamán információs anyagot is rendeltünk, melyet a résztvevők között kiosztottunk az énekes könyveket, bibliákat, és Kálvin csillagot.
Legnagyobb eredményként a projekt során nem az információ átadását tekintjük, hanem az érzékenyítő foglalkozások hatását, amikor úgy érezzük, hogy ez a két közösség közelebb került egymáshoz, egymás iránt érdeklődők, és toleránsabbak lettek. A projekt során az előadások hatására szélesedett látókörünk, új ismeretekkel gyarapodhattunk, új kutatási eredményeket ismerhettünk meg, illetve mélyebben foglalkozhattunk gyülekezetünk történetével, valamint megfogalmazódott egy igény, a gyülekezet történetének megírásával kapcsolatban. Jelentőségét és fontosságát, az is mutatja, hogy sokan érdeklődtek a meghirdetett rendezvények iránt és részt is vettek ezeken az alkalmakon. Hívogattak másokat és így ez a kis zárt közösség nyitottabbá vált. A rendezvényt és az eseménysorozatot a honlapon és a gyülekezeti újságunkban is közzétettük.
Szeretnénk folytatni ezt a konferenciasorozatot második lépésként megnyert pályázatunkkal.
A következő programsorozaton szeretnénk több korosztályt megszólítani, fiatalokat és idősebbeket kiscsoportos foglalkozások keretein belül, ahol ezeknek az előadásoknak mentén irányított játékos foglalkozásokat, interaktív beszélgetéseket szeretnénk folytatni.