Lelkész-gondnoki csendes-hétvége a Mécses Központban

LXV. évf. 2. szám / Abaúji Egyházmegye

Egyházunk rendje szerint az elmúlt év végén valamennyi egyházközség megválasztotta vezető testületét, a presbitériumot. Újra megválasztott, vagy új, Isten és egyház iránt elkötelezett testvérek kerültek abba a helyzetbe, hogy gyülekezeteink lelki és anyagi életének irányítói legyenek a következő hat esztendőben. A presbiterek közt a gondnokoknak kiemelt felelőssége van.

Gondnoknak, kurátornak lenni nem csak jó értelemben véve rang, hanem olyan szolgálat, amelyet a lelkipásztorral együtt Isten és az Ő Anyaszentegyháza ügyének javára végzünk. Hiszem, hogy Isten elhívása megelőzte a közösségek választását.
Azért, hogy erősödjön közösség- és egyháztudatunk, a szolgálatban való elköteleződésünk, a ciklus kezdetén, március hónapban kétnapos találkozóra hívtuk egyházközségeink elnökségeit Mályiba. A program összeállításban három szempont érvényesült. Legyenek „bibliás” alkalmak, halljuk, hogy mit üzen Isten és mit vár tőlünk; tájékozódjunk egyházunk mostani helyzetéről, tanuljuk feladatainkat; és ismerjük meg egymást, akik egy nagyobb közösség, az abaúji egyházmegye kebelén belül szolgálunk.
Tanításunkra vezetőinket és szakterületükön jól képzett lelkipásztorokat kértünk fel. Csomós József püspök „Egyházkerületünk mai helyzete” címmel tartott előadást, bemutatva egyházunk és egyházkerületünk szervezetét és a benne folyó munkát. Az adatok és szolgálati ágak, tervek felvázolása közben hangsúlyozta, hogy a szervezeti egység segíti a gyülekezetek életét, de a lényeg a gyülekezetekben folyó munkában van.
Egyházkerületünk főgondnoka, Ábrám Tibor a gondnok és lelkipásztor közös szolgálatban való kapcsolatáról szólt személyes hangvételű előadásában. Szolgálatunkban lényeges, hogy tudjuk, kinek szolgálunk, tudjunk munkatársi és ima közösségben lenni egymással. Nem csak feladat- és eredményorientált legyen a gyülekezeti vezető, hanem Jézus Krisztus felé orientált – mondotta.
Dr. Fekete Csaba lelkipásztor, a DRK Nagykönyvtárának osztályvezető szakreferense előadásának címe a „Gyülekezetek megújulása – megújuló liturgia” volt. Beszámolójában hallhattunk a készülő liturgiai reformról, benne az új énekeskönyvről is. Előadását – melyben számos történeti utalás volt – a keresztelés, az úrvacsora és nagypéntek ünnepe köré csoportosította. Megtudtunk, hogy a bizottság szándéka szerint az új liturgiában több lesz az ének, és nagyobb szerep jut a résztvevő gyülekezetnek. 
Tanászi Árpád lelkipásztor, a SRK Tudományos Gyűjteményei munkatársa egyházközségeink örökségéről, különösen a tárgyi és írott örökségről, azoknak megóvásáról tartott vetített képes előadást. Ráirányította a figyelmet arra, hogy ezek drága kincsek, pótolhatatlanok, elsőrendű adatbázist jelentenek. Felelősségünket hangsúlyozta, hogy megőrizzük őseink keze munkáit, mert a gyökerek ismerete nélkül nehéz a jelen munkája.
A jelenlévők nagy érdeklődéssel figyelték az előadásokat, melyek után élénk beszélgetések alakultak ki. Hasznos, építő és kellemes volt az az idő is, amit egymás megismerésére fordítottunk a „kerekasztal” beszélgetésben és az esti, reggeli séták idején. 
Nagy örömmel tölt el, hogy szép számmal voltak jelen az abaúji gondnokok és lelkipásztorok ezen az alkalmon, és bízom benne, hogy a hallottak és a testvéri együttlét meggazdagítóan hat gyülekezeteink életére, szolgálatára is.
A konferencianyitó áhítat textusából idézek végezetül: „Boldog az a szolga, akit ebben a munkában talál ura, amikor megjön!” (Mt 24,46)
Baksy Mária esperes, Encs

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább