Egy falusi paplak újjászületése

LVII. évfolyam 1. szám / Abaúji Egyházmegye

Göncruszka ősi települése a Hernád völgye legészakibb csücskében, a Hernád folyó kies völgyének keleti oldalán terül el. Temploma 1100 körül épült. A valaha virágzó falu sorsa ma megegyezik sok más, a trianoni határ mentén fekvő település sorsával, és szenvedi mindazokat az állapotokat, amelybe az elmúlt bő nyolcvan, szűk ötven esztendő sodorta ezt a vidéket. Nem gondolom túlzásnak azt mondani, hogy élethalálharcukat vívják ezek a falvak a megmaradásért.

A fennálló kormányok részéről hol több, hol kevesebb segítséget kapnak, de igazából elkötelezett emberek, településszövetségi vezetők, országgyűlési képviselők, polgármesterek, tanárok, egyházi elöljárók, lelkipásztorok az élharcosai ennek a küzdelemnek. Ebbe a harcba cseppentem bele magam is 2000. augusztusában, felváltva Bojtor István nagytiszteletű urat, aki Göncruszkán és környékén negyvennégy esztendőt szolgált, és a szó szoros értelmében harcolt a gyülekezet megmaradásáért, zongoratanárként, közéleti emberként pedig a vidék kultúrájáért, értékeinek megmentéséért, feleségével együtt.


Azon a számomra emlékezetes, nyári délelőttön, a gönci - akkor még esperesi, ma püspöki - iroda teraszán több érintett lelkipásztorral ültünk le Csomós József esperes úrral, és beszéltük meg: hogyan tovább. Akkor kaptam a feladatot, hogy vegyem át a nyugdíjba vonuló Bojtor nagytiszteletű úrtól Göncruszka gyülekezetét. Csomós esperes úr nem rejtette véka alá a fő feladatot, amely rám várt. Elmondta, hogy hosszú távon Hejce és Vilmány bevonásával egy göncruszkai körzetet szeretne az egyházmegye létrehozni, s ehhez szükséges, hogy Göncruszkán modernizáljuk a parókiaépületet. Akkor az első tervek arról szóltak, hogy hároméves ütemezéssel, zsinati kölcsönnel oldjuk meg a feladatot.


Aztán a következő év tavaszán Csomós esperes úr felhívott, és lediktálta egy internetes honlapnak a címét, és elmondta: ez a Gazdasági Minisztérium honlapja, ahol az adott cím az (áldott emlékű) Széchenyi Terv parókiarenoválásokra kiírt pályázatának anyagát tartalmazza. Elmondta: az idő rövid, cselekedni kell. Így lett. A parókiák belső felújítására kiírt pályázat teljes összegét (5 millió Ft) pályáztuk meg, és Istennek hála, az előző kormány, már csak ügyvezető gazdasági minisztere, Matolcsy György miniszter úr aláírásával tájékoztattak bennünket: megnyertük a teljes támogatást. Ehhez még az egyházkerület tett hozzá a fentivel megegyező összeget, biztosítva számunkra az önrészt, valamint a gyülekezet toldotta meg a meglévő keretet 1,2 millió forinttal. Így kezdtünk hozzá 2002 őszén az építkezéshez. Első ütemben a tetőt cseréltük le, majd 2003 tavaszán elkezdődött a belső felújítás. Igyekeztünk a kor igényei szerint, mégsem túl nagy változtatásokkal egyszerre modern, de a régi stílusából minél többet megőrző épületet kialakítani. Múlt év őszén az állam - nagy örömünkre - minden különösebb gond nélkül vette át a beruházást. Így ez év tavaszán megkezdődhet a tartalékokból a parókia külső rendbehozatala, ami díszvakolásból, a kerengőnek járólapokkal való burkolásából és a kerengő feletti gerendázat kezeléséből, illetve helyenkénti burkolásából áll. Terveink között szerepel a parókiaudvaron álló harangláb felújítása és az udvari tereprendezés is. Emellett Csomós püspök úr segítségével sikerült újratárgyalni a gyülekezetet érintő kárpótlást az állammal. Ennek eredményeképpen, a helyi önkormányzat hathatós közreműködése mellett, reményeink szerint ez év őszén megkezdhető lesz a parókai mellett álló egykori református iskola imateremmé való átalakításának munkálata is.


Ha mindezt össze akarnám foglalni, azt mondhatnám: hálát adunk Istennek azokért az országos vezetőkért, akik támogatandó nemzetmegtartó erőt láttak az egyházban; hálát adunk Istennek látással bíró egyházi vezetőinkért; én magam pedig hálát adok Istennek ennek a cseppnyi (alig nyolcvanlelkes) gyülekezetnek odaadó támogatásáért, és Sivák Ernő gondnok úrért, akinek szíve ott égett végig a ruszkai paplak újjászületéséért tett erőfeszítésekben.


 


Molnár Sándor


helyettes lelkipásztor

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább