Beiktatási ünnepi istentisztelet Harsányban
LXII. évfolyam 2. szám / Borsod-Gömöri EgyházmegyeA bükkaljai dombok között megbúvó kis faluban, Harsányban a református gyülekezetünk életében nagy ünnep volt 2009. április 29. A zsúfolásig megtelt templomunkban Adamcsik Dávidné Mártha Anita fiatal lelkésznő beiktatására került sor.
A beiktatás alkalmából tartott istentiszteleten jelen voltak a Tiszáninneni Református Egyházkerület vezetői és a Borsod-Gömöri Református Egyházmegye képviselői, élükön nagytiszteletű Gazda István esperes úrral. A falu elöljárói közül megjelentek a polgármesteri hivatal és az iskola vezetői, valamint a helyi képviselő testület tagjai. Az istentisztelet esperes úr irányítása mellett zajlott le.
Elsőként esperes úr köszöntötte és iktatta be az ifjú lelkésznőt. A beiktató igehirdetésben (Mk. 1,14-20) idézte és magyarázta Márk példázatát: „A magvető az igét hinti". Rámutatott, hogy a lelkipásztor is egyfajta magvető, igehirdető és bizonyságtévő, akinek feladata, hogy odaadó tevékenysége eredményeként Isten igéje a hívekben is jó földre találjon és bőséggel teremjen.
Ezt követően tiszteletes asszony mutatkozott be. Röviden vázolta eddigi pályafutását a szabolcsi Gégényben töltött gyerekévektől a debreceni teológiai tanulmányokat követő mátészalkai kezdő szolgálati évekig. Férjével és kisgyermekével nagyon megörültek a harsányi lelkészi állás elnyerésének. Prédikációjában - talán nem véletlenül - a világ világosságára mutatott rá: „Ti vagytok a világ világossága. Nem rejthető el a hegyen épült város. A lámpást sem azért gyújtják meg, hogy a véka alá, hanem hogy a lámpatartóra tegyék, és akkor világít mindenkinek a házban. Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat." (Máté 5,14-16). A mi felelősségünk, hogy meghalljuk és komolyan vegyük Isten igéjét.
A prédikációt követő köszöntések már Földesiné Kántor Mária hernádnémeti nagytiszteletű asszony vezetésével zajlottak le. Elsőként a gyülekezetünk korábbi, nagyra becsült lelkésze, Szombathy Dénes tiszteletes úr mondott köszöntő beszédet. Őt követte a híveink között is nagy tiszteletnek örvendő édesapja lelkészi bátorító szavaival. Majd a megjelent környékbeli és évfolyamtárs szolgatársak, valamint szülőfaluja küldöttei köszöntötték a beiktatott lelkésznőt.
A harsányi gyülekezet nevében dr. Kiss Antal üdvözölte az ifjú lelkészasszonyt és kedves családját egy múlt századbeli, erdélyi beiktatási köszöntőből idézve.
„... a papválasztás a kálvinista gyülekezetekben mindig is meghívásos alapon történt, és történik ma is. Az új pap kezdetben mindenkinek tetszik, mindenki kíváncsi az első prédikációira, főleg ha azoknak érthetősége és tanulságossága leköti a figyelmet. Aztán jönnek a szürke munkás napok és a presbiteri gyűlések, ahol kisebb-nagyobb dolgokról határozni kell, és ide már nem elégséges az ékes prédikációs beszéd, mert itt már az emberismerés, a problémamegoldó képesség és a diplomáciában való jártasság jut előtérbe.
Ne akarjon az új pap azonnal egyházi épületet építeni, amíg fel nem építette eklézsiájában a lelkek harmóniáját. És ez nem kis dolog, mert ezen áll és bukik egy pap sikere vagy éppen bukása. Szót érteni a hívekkel és elsősorban a választott presbiterekkel. Ez nehéz feladat, amelyet nem lehet a teológián megtanulni, mert minden faluban más szokások uralkodnak, és főleg mások a hagyományok, amelyekhez föltétlen alkalmazkodni kell. A kálvinista papnak erősnek, határozottnak, igazságosnak kell lennie, de meg kell éreznie, hogy mikor kell engednie is a maga elé tűzött stratégiából. Engedni persze egy bizonyos határig, de ne engedje sérülni egyháza, népe érdekét és jövőjét.
A kálvinista pap példaképe kell legyen gyülekezetének. A kálvinista pap maradjon meg szolgának, és ne akarjon meggazdagodni, mert az úgysem fog sikerülni, éppen ezért kár is belefogni. A református lelkipásztor a politikába látványosan ne avatkozzon, de úgy irányítsa a rá bízott híveket, hogy a közösség érdekeit szolgáló politikát válasszák.
A Bibliában mindig megtalálhatja az aktuális prédikációjához való igét. Igenis, a választott szent textus legyen áthallásos, de értse meg a gyülekezet a prédikációt, az igehirdető ne feledkezzen meg arról, hogy nem teológusoknak, hanem egyszerű embereknek prédikál. A jó pásztor a nyájat el ne hagyja semmilyen körülmények között, mert a fő feladata, hogy a rábízott gyülekezetet megtartsa, összetartsa." (Dezső István írása a Várad folyóirat, 2003. 2. évf., 3. számából: Viharban, 1914-1960, részlet)
A harsányi reformátusokat nyakas embereknek írták le az elmúlt időkben. Ez így sommás megállapítás. A harsányiak egyszerű emberek, tisztelik az idegent, de ennek viszonzását is elvárják. A dolgos, lelkesen munkálkodókat befogadják, segítik a mindennapokban is. De nem szeretik, ha akaratuk, meggyőződésük ellenére valami újba, nekik szokatlanba akarják őket belerángatni. Türelemmel, idővel meg lehet győzni őket a szükséges változásokról. A harsányiak szeretik és segítik a lelkipásztorukat. Biztosak vagyunk benne, hogy Tiszteletes Asszonyt és kedves családját is mielőbb befogadják.
Befejezésül egy kedves, meghitt szeretetvendégségre került sor, ahol is a lelkésznőt egy magyaros díszítésű Bocskai-kosztümmel ajándékozta meg a gyülekezet áldást, békességet kívánva szolgálatára.
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
