A Sárospataki Református Gimnázium államosítás előtti utolsó vallástanárára: Kalydy Miklósra emlékezünk

LXII. évfolyam 2. szám / In memoriam


„Nem azé, aki akarja, sem nem azé, aki fut, hanem a könyörülő Istené."
Róma 9,16



Sokszor megtapasztalta élete során ennek az Igének az igazságát Kalydy Miklós lelkipásztor, a Sárospataki Református Főiskola teológus hallgatója, majd széniora - tisztségéből adódóan -, a sárospataki Ifjúsági Közlöny főszerkesztője.

Sorsa, pályája összeforrt Patakkal. Annak ellenére, hogy nem sok időt tölthetett itt, a pataki évek meghatározóak voltak. A történelem vihara éppúgy megtépázta személyes életútját, mint a Sárospataki Főiskoláét. A Felvidékről kiutasított lelkészként kerül vissza Sárospatakra. A Főiskola Igazgatótanácsa 1948. július 5-én egyhangúlag választotta meg a gimnázium vallástanárának.


„Tudjuk, hogy érzi annak a roppant nagy feladatnak és felelősségnek súlyát, mely reá, mint vallástanárra nehezedik, itt Patakon, egyházkerületünk egyetlen iskolájában." (idézet dr. Urbán Barna közigazgató 1948. szeptember 21-én, a köziskolai széki gyűlésen elhangzott üdvözlő szavaiból)


A vallástanári feladatok mellett 1950. augusztus 1-jétől a Lorántffy Zsuzsanna Leányinternátus igazgatójának választják hat évre. A főiskolán jellemző volt a családias, szeretetteljes légkör. (Olyannyira, hogy adott esetben torta sült a születésnapra, folt került a szakadt nadrágra, stb.) Jó volt itt tanárnak és diáknak lenni egyaránt. A tanár-diák, tanár-szülő kapcsolatokból életre szóló barátságok születtek. A pataki diákság fogalom!


Az 1951. augusztus 31-i sárospataki kollégiumi jegyzőkönyv tanúsága szerint az intézmény elveszti főiskolai rangját, kollégium lesz: „...megváltozott formában és szervezetben, szerényebb keretekben továbbra is szolgálni fogja Krisztus szent ügyét és azokat a tisztes hagyományokat, amelyek kollégiumunk lelkét alkották századokon át..."


Kalydy Miklós lelkes odaadással végzi a rábízott feladatokat. Ez a pár év, mélyen bevésődő emlékekkel teli, de a történelem által rövidre szabott időszak. 1952-ben a gimnázium is állami irányítás alá kerül. Kalydy Miklós és családja életében is gyökeres változást hoz az államosítás.


A pataki éveket közel 30 éves gyülekezeti szolgálat követi Tiszaszederkényben (később Leninváros!, majd Tiszaújváros) és két szórványban. Gyülekezeti lelkipásztorként is nagyon fontosnak tartja az iskolai vallásoktatást és a gyermek-istentisztelet gyakorlását. Szederkényi szolgálata idején két fiatalt indít el a lelkészi pályán.


„Mind azt a terhet, gondot, amit hordoznom kellett, csak úgy tudtam hordozni, hogy az Igén keresztül Isten erősített."


Hála Istennek, még megérhette, és örülhetett annak, hogy Patak újra a „mienk"! Sajnos hiába jön a díszes meghívó 1990-ben a Gimnázium, majd 1992-ben a Teológiai Akadémia tanévnyitó ünnepségére, gyengesége miatt már nem tud ezeken az alkalmakon részt venni.


Felesége, egész életében hűséges segítőtársa a mai napig kapja a leveleket, képeslapokat és érdeklődő telefonokat a régi gyülekezeti tagoktól, az egykori hálás tanítványoktól. Sokan tisztelték és szerették. Temetése 15 évvel ezelőtt, 1994. január 28-án volt a miskolci Deszkatemplomból.


Hosszan tartó betegségét panasz nélkül viselte. A mindennapi igeolvasás és ima után az utolsó napokban is maga mondta az áldást:


„A Te áldó és megszentelő kegyelmed legyen és maradjon velünk most és minden időben.


Tarts meg minket a hitben, az állandó reménységben és a szolgáló szeretetben. Ámen."


Sz. M.

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább