Az élőknek van reménységük, Testvérgyülekezetek találkozója Kazincbarcika-Alsó közösségében

LXII. évfolyam 3. szám / Borsod-Gömöri Egyházmegye

Nem kesergésről kell hogy szóljon az élők élete, pedig kesereghetnénk. Napestig lehetne sorolni a nehézséget, szegénységet, felelőtlenséget és felelősséget. Itthon - esetünkben Felsőkazincbarcikán.

Vagy otthon. A felvidéki Hanván, a partiumi Dobrán, vagy a horvátországi Harasztiban. Sorolhatnánk a „balsors, akit régen tép" részleteit, színeit és hangjait, másoktól gonoszul jövő, vagy önsorsrontóan előidézett tapasztalatait. Szólhatna erről egy testvérgyülekezet találkozó. Ideje lehetne ez a licitálásnak: ki az, aki legtöbbet dolgozik, legrosszabb körülmények között, legnagyobb terhek alatt. Kinek nehezebb a magyarság öltözete, kinek nehezebb magyar reformátusnak lenni. Keresztyénnek.

Az immár hagyományosnak tekinthető, harmadik testvérgyülekezeti találkozón közös étkezések, kirándulások, beszélgetések és éneklések által élték meg az egymást gazdagító közösséget gyülekezeti tagok, gyülekezeti elöljárók és lelkipásztorok.


Örömök örömteli megosztása. A szeptember végi hosszú hétvégés találkozó kötetlen együttléteket és szervezett kirándulást követő vasárnapi istentiszteleti alkalmára nem véletlenül választotta Nagy Ákos Róbert hanvai lelkipásztor, gömöri esperes a címben megfogalmazott állítást alapgondolatul. Gondolatban végigfutva a magyar századok vészes és gyászos pillanatai, vagy a jelen keseregnivaló eseményei fölött, arra hívta az ünneplő gyülekezetet, hogy figyeljünk föl az életből, a keresztyénként elnyert Életből, az élők közé számláltatásból származó reménységre, és egymás arcát nézve merjünk örülni, és ünnepelni. Több mint reménykedve: valódi reménységgel látni a közös, az ünnepi, az otthoni és a hétköznapi eseményeket.


Ezt erősítették meg a testvérgyülekezetek lelkipásztorai, Kurta-Tőtös Szabolcs a dobrai gyülekezet lelkipásztora, és Szenn Péter, aki Harasztiban és Brekinszkán végzi szolgálatát. Mindketten bizonyságot tettek arról, hogy egymást erősítő, örömmel feltöltő találkozón vehettek részt, áldás lehettek egymás számára. Az ilyen közösségen pedig meglátszik, tükröződik Isten dicsősége.


Az istentisztelet második fele egyedi volt. Szabó Sándor tanár úr, akit bármely normálisabban működő országban művésznek nevezhetnénk, tárogatón muzsikált. Nem játszott: játéknál komolyabb dolgok történtek zenéje által. Megmozgatta a lelkeket, amit jól mutatott egy eddig általam soha nem tapasztalt jelenség. Amikor már zenésszel együtt a hallgatóság is a zene részének tekintette magát, sokan együtt dúdoltak, énekeltek a tárogatóval.


Aki másokat felüdít, maga is felüdül. Adjon a Mindenható Isten sok ilyen gazdagító, felüdítő lehetőséget a találkozón részt vetteknek és mindnyájunknak.


Barnóczki Anita

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább