In memoriam Vadas Gyula
LXIII. évfolyam 3. szám / In memoriamJúlius 1-jén az edelényi templomban a férjet, édesapát, nagyapát gyászoló családdal és volt lelkipásztoruktól búcsúzó gyülekezettel együtt voltak a Bódva-völgyi gyülekezetek és abaúji lelkipásztorok, hogy Csomós József püspök igehirdetésétől és imádságától vezetve vigasztalást kérjenek, és hálát adjanak nyugdíjasan is mindvégig szerető és szolgáló Vadas Gyula életéért és munkájáért.
Vadas Gyula egész élete és lelkipásztori szolgálata Abaújhoz, ill. az abaúji egyházmegyéhez kötődött. Bár Szikszón született, de szülei Gagybátorban éltek, és ő is ott töltötte gyermek- és kisiskolás korát. Szülei, nagyszülei a gagybátori - és csenyétei - gyülekezet hűségesen munkálkodó tagjai voltak; édesapja, nagyapja gondnoki tisztséget is viselt. Ez a családi református keresztyén örökség vitte őt a sárospataki református kollégium gimnáziumába, ahol 1951-ben érettségizett. Mint sok tiszáninneni, faluról a pataki gimnáziumba került diák, ő is a pataki teológián akarta folytatni tanulmányait, hogy mint lelkipásztor munkálkodjék tovább a szülők által is szeretett egyházában. A pataki teológiát azonban abban az évben zárták be engedve a pártállami kényszernek, így a debreceni teológiára iratkozott be, és ott szerzett lelkészi oklevelet 1957-ben.
A debreceni teológia elvégzése után pátriájába, Abaújba tért vissza, és Szikszón lett segédlelkész 3 évig, majd Balajton lelkipásztor 16 évig, és ezután az abaúji kis gyülekezetek közt nagynak számító edelényi gyülekezet választotta lelkipásztorává, ahol 29 évig végezte lelkipásztori munkáját. Nemcsak ott, hanem a hozzátartozó Finkén is, és korábbi gyülekezetéből és innen helyettes lelkészként rendszeresen szolgált a komjáti, bódvaszilasi, hídvégardói és tornaszentjakabi gyülekezetekben, majd Damakkal és Hegymeggel bővült szolgálati területe. Úgy tudott eleget tenni a vasárnapi „hosszú műszaknak", hogy Edelényben a délelőtti istentiszteletet ebben is hűséges segítőtársa, felesége, Lengyel Klára végezte rendszeresen. Az egyházmegyében főjegyzői (esperes helyettesi) munkát végzett, a kerületben tanácsbírói tisztséget viselt, és zsinati póttag, ill. rendes tag volt három cikluson át. Mindezekhez a munkákhoz fentről kérte és kapta az erőt. Önéletrajzában írja, hogy a 121. zsoltár 1-2 verse volt vezérigéje: „Tekintetem. a hegyekre emelem. Honnan jön segítségem? Segítségem az Úrtól jön, aki az eget és a földet alkotta."
Lelkipásztori munkáját áldás kísérte. Ennek külső jele volt, hogy Edelénybe kerülve néhány év múlva kicsi lett a gyülekezeti terem, ahol a téli időben az istentiszteleteket tartották, így a templom külső-belső renoválása után a padok fűtését is megoldották, és ott tarthatták a télen is az istentiszteleteket.
2003-ban nyugdíjba megy (bár még egy évig végzi az edelényi szolgálatokat). Mint nyugdíjas is szükség szerint segít az igeszolgálatokban. Isten hat évet adott neki, hogy az eddig is tanúsított hűségével és szeretetével feleségével együtt munkálkodjék és imádkozzék családja körében hálát adva növekvő unokáikért. Életének ünnepi alkalmai voltak a már évenként megtartott érettségi találkozójuk Patakon a jól összekovácsolódott osztállyal. Öröme volt, hogy a nyár elején még a Debrecenben megtartott „papi találkozón" is részt vehetett. Fogyó erejével még júniusban is vállalt helyettesítést a kórházi istentiszteletek tartásában. Családja le akarta erről beszélni, de ő kérte: „hagyjátok, hogy végezzem, hátha ez lesz utolsó szolgálatom." Így történt. Június 25-én, néhány nappal 78. születésnapja előtt véget ért földi élete, befejeződött itteni szolgálata.
Szeptember vége felé - mikor ezeket a sorokat írom - olvastuk a Jelenések könyvéből a szmirnai gyülekezethez írt levelének ezt az ígéretes buzdítását, és legyen most ez hozzátartozóinak és mindnyájunknak vigasztalás, akik emlékezünk Vadas Gyula mindhalálig tartó lelkipásztori munkájára: „Légy hű mindhalálig, és neked adom az élet koronáját." (Jel 2,10)
Dr. Benke György
Kapcsolat
Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Vezetői pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninneni templomépítési program” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
Napi lelki táplálék
Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a
1Móz 48
A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét.
(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)
Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.
Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).
ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?
Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani?
Zokogó szemek
„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)
Szép Ernő: Imádság
Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.
Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.
