Elkötelezettség - Lelkészbeiktatás Szendrőn

LXIII. évfolyam 4. szám / Abaúji Egyházmegye

A szendrői gyülekezet 2010. november 6-án ismét lelkészbeiktatást tartott. Ismét, mert az elmúlt évtizedekben többször került sor ilyen rendezvényre, mint amennyiszer sokan szerették volna. Nekem életem első beiktatása volt, mely sok tapasztalatot adott.

Az ünnepségre való készülésben láttam meg azt, hogy vannak dolgok, melyek a gyülekezet számára fontosabbak, mint a beiktatandó lelkipásztornak. Nem szeretem, ha valamilyen esemény rólam szól. És a beiktatás sem a lelkipásztorról szól, hanem elsősorban Jézus Krisztusról, aki szolgákat hív el magának. A beiktatást ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor házasság köttetik. Már nem élettársi viszony van, nem udvarlás, hanem felelősségteljes elkötelezettség. És a gyülekezet szeretne mindent a legszebben megrendezni - ha igényli a lelkipásztor, ha nem. Így voltak dolgok, amiben nekem kellett engedni. De tudtam, a helyemre kerültem.


Emlékszem, mikor teológus koromban egy nyáron a sárospataki nagykönyvtár levéltárában segítettem. Az volt a feladatom, hogy a gyülekezetek régi iratait sorszámozzam. Minden gyülekezetnek van egy doboza, amiben az iratokat tárolják. Egyes iratok savmentes karton közé kerülnek, hogy ne sérüljenek. Ha indokolt, a kartont cserélni kell. Amikor elkezdtem a munkát, egy ilyen cserére ítélt karton hátuljára kezdtem írni, hogy mikor melyik gyülekezet iratait sorszámoztam. A nyár végén ezt a lapot eltettem emlékbe. A teológiáról való kiköltözés után volt egy doboz, ahová azokat a dolgaimat tettem, melyek emlékek. A segédlelkészi év alatt nem volt szükség e dobozra, és az ösztöndíjon sem. Aztán mikor hazaérkeztünk a külföldi tanulmányokból, Szendrőre kerültünk. A költözéskor előkerült a poros „emlékes-doboz". Ezt pakolva újra a kezembe került az a bizonyos kartonlap. Bevallom, ki akartam dobni. De amikor megfordítottam, egy felirat fogott meg, mely mutatta, melyik gyülekezet régi kartonjára jegyzeteltem. Ez állt rajta: Szendrő. A Mindenható már akkor tudta, hova akar küldeni, amikor még csak távoli álomnak tűnt az önálló gyülekezeti szolgálat.


A beiktatásra sokan eljöttek, és sokan nem. Igyekeztünk azoknak örülni, akik itt voltak. És tudunk valóban együtt örülni, hálát adni. Emlékszem egykor milyen titkos irigységgel néztem egy-egy beiktatáson a pecsétet és kulcsot átvevő lelkipásztorokat. Most már tudom, a beiktatott lelkipásztor sem több egy helyettes vagy beosztott lelkipásztornál. De egy gyülekezeti tagnál sem. Csak a feladata, a felelőssége és az elkötelezettsége más. Adjon az Úr mindannyiunknak erőt és Szentlelkét a feladatok végzéséhez!


Benke András

Archívum

Kapcsolat

Sárospataki
Református Lapok
3525 Miskolc, Kossuth u. 17.
Tel: +36 46 346-906
srlszerk@gmail.com

rss

Napi lelki táplálék

Boldog lehetsz, Izráel! Van-e, aki hozzád fogható: olyan nép, amelynek védelme az Úr?! Ő a te segítő pajzsod és dicsőséges kardod. 5Móz 33,29a

1Móz 48

A bibliai történetek jó része ellentmond a törvényben megfogalmazottaknak. Manassénak mint elsőszülöttnek kellett volna megkapni a jobb kézzel adott első áldást, mégis Efraim az, akire Jákób, áldásmondása során ráteszi jobb kezét. 

tovább

(32) „…akik pedig mégis követték, féltek.” (Márk 10,32–45)

Szóljunk erről, mert Márk evangélista is szóba merészeli hozni ezt.

Akik követték Jézust, tele voltak félelemmel (32).

tovább

ZSOLTÁROK 86,1-10 - Hogy vagy?

Kezet a szívre: Kinek válaszolok őszintén a címben feltett kérdésre? Ki az, aki annyira bizalmas számomra, hogy a felszínes és néha nem annyira őszintén gondolt „Jól vagyok”-nál többet tudok mondani? 

tovább

Zokogó szemek

„Könnyem lett a kenyerem éjjel és nappal, mert egész nap ezt mondogatják nekem: Hol van a te Istened?” (Zsoltárok 42,4)

tovább

Szép Ernő: Imádság

Ki ülsz az égben a vihar felett,
Én Istenem, hallgass meg engemet.

Hozzád megy szívem, ajkam csak dadog,
Hazámért reszketek, magyar vagyok.

tovább